Rubriky:

Ostatní

Jen postoupit! Na fotbalovém ME v roce 2020 se bude rozdělovat 371 miliónů eur

26. února 2018 12:46 - Bratislava

Na fotbalovém mistrovství Evropy v roce 2020 si reprezentace mezi sebe rozdělí 371 miliónů eur, což je o 70 miliónů víc než na předloňském šampionátu. Na kongresu v Bratislavě o tom informoval generální sekretář evropské fotbalové unie UEFA Theodore Theodoridis.

 

Ronald Zak, ČTK/AP

Evropský šampionát se navýšení finančních odměn dočkal už poněkolikáté za sebou. Na šampionátu v roce 2008 se rozdělovalo 184 miliónů eur, o čtyři roky později 196 a předloni vzhledem k rozšíření počtu účastníků z 16 na 24 pak 301. Postup na mistrovství vynese 9,25 miliónu eur a zisk titulu deset miliónů. Pokud by tedy šampión za dva roky vyhrál všechny zápasy ve skupině přišel by si díky celkovým bonusům na 34 miliónů. Předloni šlo vydělat maximálně 27 miliónů eur.

UEFA také oznámila, že v sezóně 2016/2017 skončila vzhledem ke kolísání měnových kurzů v minusu, a to 6,7 miliónu eur. Unie, jejíž příjem dosáhl 2,38 miliardy eur a v dalším období by měl dosáhnout rekordních čtyř miliard, má však stále v rezervě 626 miliónů eur.

V letech 2020 až 2024 bude také UEFA mezi 55 účastnických svazů rozdělovat rekordní částku 775,5 miliónu eur v rámci jejího projektu na rozvoj fotbalu. "UEFA není banka, těch je ve Švýcarsku víc než dost. A k čemu by nám byly rekordní příjmy, kdybychom jen hromadili bohatství," prohlásil šéf unie Aleksander Čeferin.

Slovinský funkcionář rovněž slíbil, že bude i nadále ze všech sil bojovat o snížení rozdílů mezi bohatými kluby a zbytkem Evropy. "Musíme se zamyslet nad systémem našich soutěží, především proto, aby byly vyrovnanější," prohlásil. "Nesmíme se bát snít, ale nemůžu vám slíbit zázraky, protože nejsem kouzelník ani politik," dodal.

Čeferin však zdůraznil, že změny nemusí znamenat návrat starých časů, kdy Ligu mistrů vyhrávaly i kluby z východní Evropy. "Za změny, které by přinesly fotbalu větší vyrovnanost, budu bojovat ze všech sil. Ale netroufnu si tvrdit, že díky tomu kluby jako Steaua Bukurešť nebo Crvena zvezda Bělehrad budou mít zase šanci vyhrát Ligu mistrů," uvedl.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.