Rubriky:

Anglie

Manažer Chelsea Čech pracuje doma a říká: Fotbal se nedá hrát bez hráčů ani bez diváků

20. března 2020 11:55 - Londýn/Praha

Před rokem stál Petr Čech v brance Arsenalu. Od léta je jedním z manažerů Chelsea a zažívá věci nepoznané... Nejprve zákaz přestupů, teď přerušení soutěží kvůli pandemii koronaviru. Pracuje doma a doufá, že se situace zlepší a nenastanou další komplikace, jak uvedl v rozhovoru pro Právo a Sport.cz zprostředkovaném agenturou Sport Invest.

 

Tomáš Třeštík/Sport Invest

Jak momentálně vypadá situace v Londýně?

Lidé jsou zatím velmi disciplinovaní a snaží se dodržovat pravidla nastavená vládou. Jakmile má někdo symptomy, zůstává doma v izolaci a neběhá k doktorům ani na testy. To se děje až v případě takového zhoršení stavu, při kterém musí být daný člověk hospitalizován. Hodně to pomáhá zdravotníkům v tom, aby měli čas, energii a místo pro ty, kteří to potřebují.

Chodí ve městě nějací lidé s rouškami, či jinými ochrannými pomůckami?

Roušky nejsou povinné.

Chelsea ubytuje zdravotníky bojující s koronavirem ve svém hotelu

Restaurace, bary, kina, procházky v parcích normálně fungují?

Podle doporučení do divadel, kin, restaurací a hospod nikdo nechodí a vyhýbá se zbytečnému shromažďování.

Překvapilo vás, že britská vláda zatím nepřistoupila k tak drastickým opatřením jako v jiných zemích? Například o uzavření škol rozhodla teprve ve středu.

Je to o dodržování pravidel a osobní odpovědnosti. Když má někdo symptomy, zůstane doma sedm až čtrnáct dní bez výjimky. Když se toto pravidlo dodržuje, tak není z mého pohledu potřeba všechno hned zakazovat. Teď nastala chvíle, kdy se vir rozšiřuje nejvíce, tak přišla další opatření. Já nemám důvod nevěřit odborníkům a vědcům, kteří vládě dávají podněty k postupu ohledně řešení této krizové situace. Až čas ukáže, kdo zvolil nejlepší rozhodnutí.

Jaký máte režim vy osobně? Snažíte se spíše zůstávat doma a nikam moc nechodit?

Podle nařízení všichni, co můžou pracovat z domova, pracují z domova. Já nejsem výjimka. Kancelář se dá jednoduše zařídit doma. Tým je momentálně v izolaci kvůli potvrzení koronaviru u jednoho z hráčů (reprezentační útočník Callum Hudson-Odoi – pozn. autora). Pak se uvidí, jaká budou pravidla a nařízení. Osobně pokud nikam nemusím, jsem doma, abych zbytečně nedával šanci viru se rozšířit.

Fotbal v Anglii kvůli koronaviru nezačne dříve než v květnu

Na vašem Instagramu bylo k vidění video z tréninku na bicí. Máte teď i více času na své koníčky?

Výhodou práce z domova je možnost si odpočinout od práce a udělat něco pro sebe, jakmile se objeví šance. Zažívám to poprvé a snažím se tohoto skloubení využít.

Co říkáte na rozhodnutí o odložení Eura o rok?

Připravit Euro 2020 v těchto podmínkách nebylo možné, takže rozhodnutí je jednoznačně správné. Zároveň dovolí jednotlivým ligám, aby se přes léto dohrály. Samozřejmě za předpokladu, že to umožní situace.

Trenér reprezentace Šilhavý o odložení EURO

Jaké jsou reakce na odložení Eura v Británii?

Jedině pozitivní z výše popsaných důvodů.

Všude v Evropě jsou přerušené ligy, nehrají se poháry. Jsou už nějaké scénáře, jak dohrát především Premie League a Championship v Anglii?

Zatím nepadlo rozhodnutí o tom, jak se bude liga dohrávat. Všechno je zrušeno do konce dubna a pak se uvidí podle vládních nařízení, co bude možné dělat. Pokud však týmy nebudou moci trénovat, tak to bude komplikované samo o sobě.

Může mít odklad soutěží vliv i na letní přestupy?

Určitě ano. Těžko někdo vymění dres, když neví, jaká situace v dané zemi vůbec bude. Možná to nebude jen o fotbalovém rozhodnutí.

Je přerušení soutěží podle vás lepší řešení než zápasy bez diváků?

Fotbal se dá hrát pouze v případě, že jsou hráči k dispozici. Když máte půlku ligy v izolaci, tak to nejde ani bez diváků. Přerušit bylo jediné rozumné rozhodnutí, protože jinak by liga nebyla fér. Někteří by hráli a druzí to pak dohrávali podle možností. Fotbal se navíc hraje pro lidi, takže to bez diváků ani není ono.

Karel Felt, Sport.cz, Právo

Časová osa: Anglie

Filtr článků - Anglie


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..