Rubriky:

Anglie

Krize se v evropském fotbale zatím neprojevila, příjmy rostou

4. června 2009 14:22 - LONDÝN

Globální krize zatím evropský fotbal nezasáhla. Vyplývá to ze zprávy mezinárodní auditorské firmy Deloitte, podle níž v sezóně 2007/08 příjmy evropského fotbalu vzrostly o miliardu eur na 14,6 miliardy. Společnost očekává, že nejlepší evropské kluby vykážou růst příjmů i v následujícím období, i když bude pomalejší.

 

Archiv PRÁVO

O vyšší výnosy se však postarala především takzvaná Velká pětka, kterou tvoří fotbalové ligy Anglie, Španělska, Německa, Itálie a Francie. Jejím klubům vzrostly příjmy o 700 miliónů eur. Celkově tak vydělaly 7,7 miliardy, což je více než polovina celoevropských příjmů.

Nové výhodnější vysílací smlouvy posílily pozici anglické ligy jako evropské jedničky. Ta si polepšila o 26 procent a zvětšila svůj náskok před Německem a Španělskem, a to i přes oslabení libry vůči euru.

Nejvyšší relativní nárůst však zaznamenala italská Serie A, jejíž příjmy se především díky návratu Juventusu mezi elitu zvýšily o 34 procent. Němci se mohou pochlubit nejlepšími návštěvami, průměr na jeden zápas byl 42 600 diváků, to bylo nejvíc od vzniku bundesligy v roce 1963.

Většina zvýšených příjmů padla na přestupy a platy hráčů. Tyto náklady u Velké pětky stouply o 588 miliónů na 4,8 miliardy eur. Francouzská liga sice zaznamenala růst příjmů jen o 17 miliónů, ale platy zvýšila o 84 miliónů. Ty teď spolknou 71 procent příjmů, zatímco u tradičně šetrnějších německých klubů je to jen 50 procent.

Výsledky za uplynulou sezónu ještě nejsou k dispozici, ale auditoři oceňují skutečnost, že se celková návštěvnost v evropských ligách zvýšila o dvě procenta.

Příjmy nejbohatších evropských fotbalových lig v sezoně 2007/08 (v miliónech eur):
Anglie 2400, Německo a Španělsko po 1438, Itálie 1421, Francie 989.

ČTK

Časová osa: Anglie

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..