Svou tragédii má i Manchester United, řada „Busbyho dětí“ však tehdy přežila

8. září 2011 20:18 - PRAHA

Létající rakve. Také svět sportu už má dlouhý seznam leteckých katastrof, při nichž přišli o život fotbalisté, hokejisté, krasobruslaři a mnozí další. Asi nejznámější tragédií je havárie s fotbalisty Manchesteru United 6. února 1958 v Mnichově. Na palubě byly i slavné „Busbyho děti“, jak se týmu United tehdy přezdívalo. Osm hráčů zahynulo, další přežili. Mezi ty, kteří se tehdy podruhé narodili, patřil i později hvězdný Bobby Charlton.

 

hootingyard.org

Šestý únor 1958. Datum, které se do historie slavného fotbalového klubu Manchester United zapsalo černým písmem. Havárie letadla v Mnichově se stala osudnou pro 23 pasažérů. Mezi cestujícími, kteří se vraceli z pohárového utkání v Bělehradě, byly i slavné „Busbyho děti“, jak se týmu United tehdy přezdívalo. Osm fotbalistů zahynulo, mezi oběťmi bylo i osm novinářů a sedm dalších lidí, převážně činovníků klubu.

Při plánovaném mezipřistání v Mnichově se do letadla doplnilo palivo. Následné další dva pokusy o start ale dopadly neúspěšně. Na třetí pokus letadlo Airspeed AS-57 Ambassador nakonec vzlétlo. Nenabralo ale potřebnou výšku, kleslo a narazilo do plotu, který ohraničoval letiště.

Stroj se nakonec rozlomil o letištní domek. Původně byl z nehody viněn pilot. Později byla havárie připsána na vrub nepříznivému počasí a rozbředlému sněhu, který při startu pokrýval ranvej. Fotbalisté Geoff Bent, Roger Byrne, Eddie Colman, Mark Jones, David Pegg, Tommy Taylor a Billy Whelan zahynuli na místě, Duncan Edwards zemřel po třech týdnech v nemocnici. Další hráči utrpěli zranění různého rozsahu.

Bývalý hráč Manchesteru United a dlouholetý kapitán anglické reprezentace Sir Bobby Charlton zapózoval před Old Traffordem s trofejí pro vítěze Ligy mistrů.Bývalý hráč Manchesteru United a dlouholetý kapitán anglické reprezentace Sir Bobby Charlton zapózoval před Old Traffordem s trofejí pro vítěze Ligy mistrů.foto: ČTK

Tým se znovu dal dohromady

Nehodu mimo jiné přežili slavný manažer týmu Matt Busby a pozdější slavný hráč Bobby Charlton.

Manchester United nakonec sezónu dohrál převážně s hráči z vlastních rezervních týmů. Do sestavy se postupně vrátili i ti, kteří havárii letadla přežili.

První zápas po leteckém neštěstí se odehrál 19. února. Na utkání s Sheffieldem Wednesday přišlo 60 000 diváků. Mnozí z nich měli na sobě červeno-bílo-černou barevnou kombinaci, která se od té doby stala klubovou. V předzápasovém bulletinu byl článek o tragédii. Místo, kde měla být soupiska týmu, zelo prázdnotou. Diváci si ji vyplňovali sami. Narychlo složený tým z neznámých hráčů zvítězil 3:0, ale na výhru nikdo nemyslel. Důležité bylo, že se tým dokázal vzpamatovat a znovu dát dohromady.

„Hráči či fanoušci na tribunách na ten zápas nikdy nedokážou zapomenout. Hráči Manchesteru hráli celým svým srdcem a vůbec nezáleží na tom, jak byli sehraní. Stejně by zvítězili, protože hráli s velkým nadšením. Soupeřem nám bylo 60 000 oddaných fanoušků,“ vzpomínal hráč Sheffieldu Albert Quixall, který později přestoupil právě do Manchesteru United.

Letecké neštěstí zasáhlo již řadu elitních sportovních týmů
Výběr případů, kdy při leteckém neštěstí zahynul větší počet členů jednoho sportovního týmu:
8. listopadu 1948 - Nad kanálem La Manche zmizelo malé soukromé letadlo s částí výpravy československých hokejistů směřujících z Paříže do Londýna. Na jeho palubě byli Zdeněk Jarkovský, Vilibald Šťovík, Miloslav Pokorný, Ladislav Troják, Karel Stibor a Zdeněk Švarc - až na Švarce mistři světa a stříbrní olympijští medailisté. O osudu hokejistů začaly kolovat nejrůznější pověsti - mimo jiné, že emigrovali. Teprve za dlouhý čas vydaly vody průlivu dvě mrtvá těla. V jednom z nich byl bezpečně identifikován kapitán letadla René de Narbonne.
4. května 1949 - Letecká katastrofa ukončila slavnou éru italského fotbalového týmu AC Turín, který byl ve 40. letech uplynulého století nejúspěšnějším italským fotbalovým celkem. Letadlo při návratu z Lisabonu narazilo do vrchu Superga nedaleko Turína a při nehodě zahynulo všech 31 cestujících a členů posádky na palubě, včetně 18 fotbalistů. Itálie tehdy přišla o deset členů své reprezentace.
6. února 1958 - V Mnichově havarovalo letadlo, kterým se z pohárového utkání v Bělehradu vracely slavné "Busbyho děti", jak se tehdy přezdívalo týmu Manchesteru United. Neštěstí nepřežilo 23 z 44 pasažérů a členů posádky. Mezi oběťmi bylo osm hráčů, osm novinářů a sedm dalších lidí, převážně činovníků klubu. Letoun Airspeed AS-57 Ambassador po vzlétnutí nenabral potřebnou výšku a vzápětí narazil do plotu obklopujícího letiště a poté i do letištního domku, což způsobilo jeho rozlomení. Nehodu mimo jiné přežili slavný manažer týmu Matt Busby a pozdější slavný hráč Bobby Charlton.
15. února 1961 - Let z New Yorku do belgické metropole Bruselu se zapsal černým písmem do dějin krasobruslení. Krátce předtím, než měl dosednout na dráhu bruselského letiště, se Boeing 707 belgických aerolinek Sabena s americkým reprezentačním družstvem na palubě roztříštil o zem. Zahynulo všech 72 lidí na palubě a jeden farmář pracující na poli. Mezi oběťmi bylo 18 špičkových krasobruslařů i řada jejich trenérů či rodinných příslušníků. Všichni cestovali na chystané mistrovství světa v Praze, které se nakonec kvůli této tragédii nekonalo.
13. října 1972 - Kvůli nepříznivému počasí se v Andách zřítilo uruguayské letadlo mířící do Chile, na jehož palubě bylo 45 lidí, včetně členů uruguayského ragbyového týmu. Dvanáct lidí zemřelo při pádu letadla a 17 dalších během následujících dní podlehlo následkům zranění a padajících lavin. Desátý den přeživší z rádia uslyšeli, že pátrání po nich bylo zastaveno. Dva měsíce v horách přežilo pouze 16 lidí, a to jen díky tomu, že se uchýlili ke kanibalismu. Osud mužů popisuje kniha Přežít a hollywoodský film stejného jména z roku 1993.
11. srpna 1979 - Srážku dvou sovětských letadel TU-134 nad Ukrajinou nepřežilo všech 178 lidí a členů posádek na palubě obou letounů. Mezi oběťmi bylo i 17 hráčů a členů realizačního týmu tehdy elitního uzbeckého týmu Pachtakor, který jako jediný z této republiky působil v sovětské nejvyšší fotbalové soutěži.
8. prosince 1987 - Při leteckém neštěstí zahynulo všech 44 hráčů, trenérů a členů realizačního týmu slavného peruánského fotbalového celku Alianza Lima. Letoun Fokker F27, kterým tým cestoval k ligovému zápasu, spadl krátce před přistáním ve městě Callao do Tichého oceánu.
7. června 1989 - Při havárii surinamského letadla DC-8, které se pokoušelo o nouzové přistání na letišti metropole Paramaribo, zemřelo 174 lidí. Mezi oběťmi byla i skupina elitních surinamských fotbalistů působících v Nizozemsku známá pod názvem Colourful 11.
28. dubna 1993 - Při leteckém neštěstí zahynulo 18 hráčů reprezentačního týmu Zambie, kteří se vraceli ze zápasu z ostrova Mauritius, kde v kvalifikaci afrického mistrovství zdolali domácí fotbalisty 3:0. Cestovali vojenským letadlem typu Buffalo CT15, které se zřítilo do moře krátce po startu z letiště v gabonské metropoli Libreville, kde čerpalo pohonné hmoty. Na jeho palubě bylo celkem třicet lidí - kromě fotbalistů i vedení mužstva. Nikdo nehodu nepřežil. O život při něm přišel i českým fotbalovým příznivcům dobře známý Timothy Mwitwa, který svého času oblékal dres pražské Sparty.
7. září 2011 - Letoun Jak-42 s hokejisty klubu KHL Lokomotiv Jaroslavl se krátce po startu zřítil u jaroslavlského letiště. Na palubě bylo 37 až 45 lidí včetně členů základní sestavy týmu. Letecké neštěstí nepřežili tři čeští hráči Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček. (ČTK)

dos, Sport.cz

Časová osa: Anglie

Filtr článků - Anglie


Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..