Rubriky:

Anglie

Anglie řeší přestupový model Chelsea: Má 62 hráčů a vydělává miliardy na těch přebytečných

20. srpna 2017 15:08 - Londýn

Chelsea má momentálně pod smlouvou 62 profesionálních fotbalistů. Říkáte si, že něco takového se celku ze Stamford Bridge nemůže vyplácet? List Daily Mail udělal analýzu, z níž vyplývá, že londýnský klub si naopak velmi dobře vydělává prodejem hráčů, kteří se v týmu téměř vůbec neprosadili. Celkem na těchto fotbalistech vydělala přes tři miliardy korun za posledních pět let.

 

Matthew Childs, Reuters

Britští novináři spočítali, že Chelsea si za posledních pět let vydělala 107,6 miliónů liber jen na prodeji dvaceti fotbalistů, kteří se nedokázali trvaleji usadit v kádru A-týmu.

Nejlépe se klubu ruského majitele Romana Abramoviče podařilo vydělat na Nathanu Akeovi, jenž za „Blues" odehrál jen sedm zápasů, načež po sérii hostování byl se ziskem 20 miliónů liber prodán do Bournemouthu.

Politika Chelsea přitom bývá kritizována ze dvou důvodů. Londýnský celek hromadí fotbalisty prostě proto, že na to má prostředky, čímž znemožňuje svým konkurentům, aby vybrané hráče získali. Přitom sama Chelsea pro ně očividně nemá využití v A-týmu.

Dále obvykle platí, že fotbalisté hostující z Chelsea nemohou proti svému mateřskému klubu nastoupit, což je častým tématem diskusí i v české nejvyšší soutěži.

Hráči Chelsea v číslech
62 profesionálních fotbalistů má Chelsea pod smlouvou.
25 členů má momentálně A-tým.
26 fotbalistů má klub na hostování.
11 hráčů čeká na vyřízení hostování.

Žurnalista Nick Harris také upozorňuje na případy Romela Lukakua, Kevina de Bruynea a Mohameda Salaha, na nichž Londýňané také dost zbohatli, ovšem kdyby je udrželi déle, patrně by se jim to mohlo ještě více vyplatit. Všichni tři totiž mezitím stihli další přestup za ještě vyšší částku.

Naopak hráčem, na němž klub patrně moc nevydělá, pokud vůbec, je Matej Delač. Chorvatský gólman je po odchodu Johna Terryho služebně nejstarším fotbalistou na Stamford Bridge, kde působí od roku 2010. Ovšem za tu dobu neodchytal za první tým Chelsea jediný soutěžní duel, zato stihl hostování v devíti různých mužstvech, včetně českobudějovického Dynama. Nyní Delačovi zbývá poslední rok smlouvy, ovšem jelikož je prakticky nemožné, aby získal pracovní povolení na Ostrovech, měl by klub v nejbližších dnech natrvalo opustit.

I tak se zdá, že politika více než šedesáti hráčů s profesionální smlouvou nemusí být tak špatná, jak se může mnohým zdát.

20 hráčů, které Chelsea prodala během pěti let, aniž by se prosadili do A-týmu  
Hráč Počet zápasů za Chelsea Celkový zisk Chelsea za hráče
Nathan Ake 7 20
Mukhtar Ali 0 0.,5
Christian Atsu 0 2.7
Patrick Bamford 0 4,5
Ryan Bertrand 28 9,9
Jeffrey Bruma 4 3,1
Nathaniel Chalobah 10 5
Kevin De Bruyne 3 11
Papy Djilobodji 0 5,3
Thorgan Hazard 0 6,6
Romelu Lukaku 10 18
Marko Marin  6 -4,5
Josh McEachran 11 0,8
Stipe Perica 0 1,8
Oriol Romeu 22 0,5
Mohamed Salah 13 6
George Saville 0 1,1
Dominic Solanke 0 5
Bertrand Traore 10 8,8
Patrick Van Aanholt 2 1,7
Celkem: 20 hráčů 126 107,6
Průměr: 6,3 zápasů na hráče, 5,4 miliónů liber profit z jednoho fotbalisty  
Zdroj: Daily Mail  
dh, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Anglie

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..