Rubriky:

Reprezentace

Kypřané jsou optimističtí, Češi nechtějí kaňku na konec

20. listopadu 2007 08:00 - NIKÓSIE

Jedenáct kroků mají čeští fotbalisté za sebou, ten poslední do tuctu buď potvrdí vzestup v posledním půlroce nebo pokazí celkový dojem. Národní tým se ve středu představí na Kypru v derniéře kvalifikace mistrovství Evropy 2008 a přestože je o postupujících rozhodnuto, v sázce je stále mnoho. Na prvním místě renomé ve fotbalové Evropě po prvenství ve skupině, dále spokojenost fanoušků a v neposlední řadě i nasazení při losování skupin blížícího se šampionátu.

Kypr je ale doma nepříjemným soupeřem. O tom se už přesvědčili Němci, kteří zde remizovali 1:1, ale například i Irsko, které Kypřané smetli 5:2. Jediní Slováci dokázali zatím na ostrově zvítězit. „Porazíme vás,“ řekl Sport.cz odhodlaně taxikář Costas. „Doma jsme silní a chceme se rozloučit vítězstvím,“ dodává sympatický mladík. Jeho nadšení trošku opadne když zjistí, že bude k zápasu připravený i obr Jan Koller. „Ten je dobrý, moc dobrý,“ kývá hlavou...

Trenér Karel Brückner nevzal na poslední utkání kvalifikace nejsilnější výběr, vedle zraněných Čecha, Jankulovského a Ujfalušiho poslal do Londýna po žádosti Arsenalu i kapitána Tomáše Rosického. Přes důležitost duelu chce během dvojzápasu do hry poslat všechny nominované, nastoupit by tak mohli i mladíci Fenin, Pudil a Kladrubský. V brance před dalším mladíčkem Daňkem nejspíše dostane příležitost dvaatřicetiletý debutant v reprezentaciDaniel Zítka. „To by mohla být naše výhoda, že nebudete hrát v nejsilnějším složení,“ věří v úspěch prodavač Janis.

Přestože by se mohlo zdát, že s jistotou postupu na šampionát není o co hrát, realita je jiná. Výsledek středečního duelu může řádně ovlivnit naděje národního celku na mistrovství Evropy. Pokud Češi vyhrají, zůstanou ve druhém koši a z prvního jim do základní skupiny můžou být nalosovaní Rakušané či Švýcaři. I Řecko, které je jako obhájce titulu v prvním koši, nepatří k favoritům. UEFA samozřejmě může systém nasazení před losováním (2. prosince) změnit, přesto je šance na lepší výchozí pozici lákavá...

Od prohry s Německem v březnu na Letné svěřenci Karla Brücknera ztratili jen bod ve Walesu a po třech výhrách v řadě by byla škoda nezakončit cyklus tříbodovým ziskem. Který navíc reprezentaci zajistí prvenství v kvalifikační skupině D před třetím celkem loňského šampionátu Německem. A to už je samo o sobě značná motivace. Uvidí se ve středu, zda se po tuctu utkání budou čeští fotbalisté vyjímat na první příčce. Vše mají ve svých rukou.

Tomáš Fliegl (Nikósie), Sport.cz

Fortuna liga 2020/2021

Fortuna liga startuje 22. 8. 2020 za účasti osmnácti týmů. Na podzim se odehraje patnáct kol. Prvoligovými nováčky jsou Pardubice a Brno. Kvůli koronavirovým opatřením se mění formát ligy. Hraje se bez nadstavby.