Rubriky:

Fortuna liga

Olomouc koupí od fotbalové Sigmy Andrův stadión za 145 miliónů

12. března 2018 13:58 - Olomouc

Olomoucké zastupitelstvo dnes chválilo nákup Androva stadionu od prvoligového fotbalového klubu Sigma Olomouc. Město za stadion zaplatí 145 miliónů korun. Součástí realitní transakce bude i výměna jedné z tribun stadiónu za třetinový podíl radnice ve fotbalovém klubu, v němž si město chce v budoucnu ponechat symbolickou jednu akcii.

 

Sigma Olomouc

Fotbalová Sigma loni snížila požadovanou cenu za Andrův stadion o 40 milionů korun na 145 milionů. Město má stadion zaplatit ve dvanácti ročních splátkách ve výši 12 milionů korun, zbývajících 990.000 korun bude splatných při podpisu smlouvy. O stadion by v budoucnu měla pečovat městská akciová společnost Správa sportovních zařízení Olomouc.

Chystaný prodej Androva stadiónu městu je součástí složité transakce stabilizující ekonomickou situaci fotbalové Sigmy, která se v předchozích letech potýkala s vysokými ztrátami v hospodaření a desetimiliónovými dluhy.

Záměrem je zajistit majetkově sportovní infrastrukturu

Schvalování nákupu Androva stadiónu dnes předcházela dlouhá diskuze zastupitelů. "Nechceme zachraňovat fotbal, ale chceme do budoucna ochránit fotbalovou infrastrukturu, která vznikala dlouhé desítky let," uvedl primátorův náměstek Martin Major (ODS).

Pokud se město stane majitelem stadionu, bude podle primátora Antonína Staňka (ČSSD) celá sportovní infrastruktura sloužit sportu bez ohledu na vývoj ve fotbalové Sigmě. "Záměrem je zajistit majetkově sportovní infrastrukturu a naopak se odstřihnout od provozování sportovního klubu. Tento záměr je v souladu s doporučením poradenské společnosti Grant Thornton," zdůvodnil Staněk nákup Androva stadionu.

S nákupem stadionu dnes nesouhlasili například opoziční zastupitelé z hnutí ProOlomouc. "Pořízení a provozování stadionu by v příštích 20 letech vysoce zatížilo rozpočet Olomouce, dle našeho odhadu o 485 až 685 miliónů korun," uvedl předseda ProOlomouc Tomáš Pejpek. Město nyní podle něj dluží 1,9 miliardy korun a investice do Androva stadionu je riskantní a zbytná. Návrh, aby o odkupu stadionu rozhodli obyvatelé města v referendu, zastupitelstvo neschválilo.

Město by v příštích letech za správu a provoz Androva stadionu mělo podle dřívějších propočtů ročně doplácet několik miliónů korun.

Prvoligovou Sigmu se loni podařilo oddlužit. Podnikatel Josef Lébr po 20 letech prodal za symbolickou cenu třetinový podíl spolku SK Sigma Olomouc MŽ. Klub mu výměnou za to vrátil zhruba šedesátimiliónovou půjčku. Peníze SK Sigma Olomouc inkasovala z prodeje pozemku pod hřištěm s umělou trávou.

Vedení klubu nyní jedná s investory o případném kapitálovém vstupu. Zhruba 65 procent klubových akcií vlastní sdružení SK Olomouc Sigma MŽ a třetinu akcií má město.

Klubu v účetním roce 2016/2017, který skončil loni v červnu, vzrostly výnosy o 87 procent z 59,6 milionu korun v roce předchozím na 111,4 miliónu. Hospodaření Sigmy se v sezoně 2016/2017, v níž hrála druhou ligu, vrátilo zpět do zisku. Po předchozí ztrátě 26,4 miliónu korun vykázala zisk 41,9 miliónu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Fortuna liga

Filtr článků - Fortuna liga


Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..