Bříza: Náhrada za Minsk? Riga, Bratislava, nebo Dánsko. Počítáme s tím, že MS bude bez diváků

18. ledna 2021 18:40 - Praha

Je jednou ze čtrnácti osob v rámci Rady Mezinárodní hokejové federace (IIHF), která v pondělí odpoledne prostřednictvím videokonference rozhodla, že odebírá Bělorusku spolupořadatelství MS 2021 v ledním hokeji. Petr Bříza v rozhovoru pro Sport.cz vysvětluje, na základě čeho padl verdikt. Mluví i o třech variantách, které připadají v úvahu jako náhrada za Minsk.

 

Milan Malíček, Právo

Šlo o jednomyslné rozhodnutí Rady IIHF?

Bylo to jednomyslné rozhodnutí. Když se v Bělorusku, kterému bylo spolupořadatelství MS přiděleno v roce 2017, loni v srpnu objevily první problémy, tak v září jsme se na IIHF zadali analýzy nebezpečí a rizik, které by vyplývaly z pořádání MS v Minsku. Situace se tam od té doby neuklidňovala, naopak eskalovala. Když Rada IIHF rozhoduje o odebírání šampionátu, musí tak činit na základě faktů a dat. Paragraf 9 stanov IIHF jednoznačně popisuje, že pokud nemůže organizátor zaručit bezpečný průběh přiděleného MS, má Rada IIHF právo toto pořadatelství přesunout do jiné země. Tento paragraf byl teď využit na základě faktů, nikoliv pocitů.

Jaké jsou na stole varianty náhrady za Minsk?

V téhle chvíli ještě není rozhodnuto, kam se MS přesune. Rozebíhají se ale kolečka jednání se třemi organizátory, kteří se přihlásili.

Potvrzeno! Letošní hokejové MS se v Bělorusku konat nebude

A těmi jsou?

Dánsko, Bratislava a samozřejmě Riga, která se nabídla, že by uskutečnila MS pro všech šestnáct týmů, ne jen pro osm, jak bylo původně v plánu. Nicméně by se tam musel vystavit provizorní zimní stadion. Všechno bude součástí jednání v příštích dnech. IIHF je vázána spoustou smluvních povinností. Je potřeba je dodržet, aby nebyla ohrožena finanční stabilita a kondice IIHF.

Ať už bude vybrán kdokoliv, počítáte nyní s tím, že se MS uskuteční bez divácké účasti?

Ano. Dneska když řeknete někomu (organizátorům MS), kdo chce uspořádat MS, že se bude hrát bez diváků, ale stejně bude muset zaplatit všechny náklady, tak to prostě nejde. Proto IIHF už během minulých měsíců přišla s jasným stanoviskem, že bude muset případně zaplatit náklady rezervní varianty (při odebrání turnaje Minsku). Proto teď prostředky, které zůstaly v pokladně, bude IIHF investovat do zajištění organizace v nové lokalitě. Veškerou organizaci bude IIHF hradit ze svých prostředků.

Říkal, jste, že v Lotyšsku by se musel vybudovat provizorní zimní stadion. Je to reálné, když šampionát má začít už za čtyři měsíce?

To už jsou hodně technické otázky. Ale druhý zimní stadion fungoval v Rize i při MS v roce 2006. Lotyšská strana už během podzimu signalizovala, že je schopna tuhle variantu připravit a zprovoznit.

Existuje v současné chvíli mezi Dánskem, Rigou a Bratislavou favorit?

Ne. Generální sekretář IIHF (Horst Lichtner) teď bude velmi intenzivně pracovat na tom, aby přednesl tři reálné varianty financování. S organizátory je třeba probrat spoustu detailů. Když vím, jak pečlivě se každé MS připravuje několik roků dopředu, tak tohle je opravdu šibeniční termín a bude to velmi náročné pro IIHF i kteréhokoliv organizátora. Zatím se počítá s MS bez diváků, protože se dá v této chvíli jen těžko předvídat, jak bude na přelomu května a června vypadat covidová situace v Evropě. Pokud by došlo k rozvolnění a navýšení kvót pro diváky, tak pro MS a jeho atmosféru jenom dobře.

Dokdy byste chtěli mít o nástupci Minsku jasno?

Musíme rozhodnout velmi brzy. Bavili jsme se o horizontu dvou až tří týdnů. A dohodli jsme se, že se bude jednat jen s třemi výše zmíněnými uchazeči.

Škoda Auto řekla rázné NE! Nebude sponzorovat mistrovství světa v hokeji!

Vyplývají z odebrání pořadatelství Bělorusku nějaké sankce pro IIHF?

Nejsou to sankce, ale kompenzace pro běloruské organizátory. Jsou přesně popsány ve smlouvách. Čekáme na report a analýzu úřadu generálního sekretáře IIHF, který bude v příštích týdnech identifikovat všechny náklady a konsekvence tohoto rozhodnutí.

Předpokládám, že přesnou částku teď nikdo nezná. Dokážete alespoň odhadnout, v jakých řádech by se mohla pohybovat?

Nezná ji nikdo. Je to na jednání mezi běloruskými organizátory a officem v rámci uzavřených smluv. Do toho tu jsou i vícenáklady. Bavíme se o přesunutí MS do jiné země a jediným příjmem organizátorů je vždy prodej lístků. Musíme se trošku reálně podívat na hokej, který není fotbal. IIHF není finančně srovnatelná jako UEFA. IIHF prodává jediný produkt, a to je seniorské MS; jeho vlajková loď. Zbylé šampionáty na sebe nevydělávají.

Jan Škvor, Sport.cz

ČT sport Jihlava - Kladno dnes 17:30
20210421T17:30:00+0200
Jihlava vs. Kladno
Jihlava vs. Kladno
Jihlava
Kladno

Hokejová Tipsport Extraliga 2020/21

Již 28. ročník nejvyšší domácí hokejové soutěže je naplánován na 17. září - 7. března. Sezónu hraje 14 týmů, které postupně odehrají 52 kol. Na konci ročníku žádný tým nesestupuje, nejlepší čtyři týmy postupují přímo do čtvrtfinále, osm týmů hraje předkolo. Play-off začíná 10. března.

Výsledkový mix:

Extraliga ledního hokeje
19.4.2021 play off - finále Třinec - Liberec Třinec - Liberec 3:1
20210419T17:00:00+0000
Třinec vs. Liberec
Třinec vs. Liberec
Liberec
zítra 18:30 ČT sport Liberec - Třinec Liberec - Třinec
20210422T18:30:00+0000
Liberec vs. Třinec
Liberec vs. Třinec
Liberec
Třinec
NHL
Dnes Dallas - Detroit Dallas - Detroit 5:2
Dnes Florida - Columbus Florida - Columbus 5:1
Dnes Pittsburgh - New Jersey Pittsburgh - New Jersey 7:6
Dnes Buffalo - Boston Buffalo - Boston 0:2
20210421T00:30:00+0000
Buffalo vs. Boston
Buffalo vs. Boston
Boston
Včera Nashville - Chicago Nashville - Chicago 5:2
Včera Los Angeles - Anaheim Los Angeles - Anaheim 4:1
Včera Florida - Columbus Florida - Columbus 4:2
20210420T01:00:00+0000
Florida vs. Columbus
Florida vs. Columbus
Columbus
Včera Tampa Bay - Carolina Tampa Bay - Carolina 3:2 pp
Včera NY Islanders - NY Rangers NY Islanders - NY Rangers 6:1
Včera Calgary - Ottawa Calgary - Ottawa 2:4
Včera Dallas - Detroit Dallas - Detroit 3:2 sn
zítra 01:00 Winnipeg - Toronto Winnipeg - Toronto
zítra 01:00 St. Louis - Colorado St. Louis - Colorado
zítra 01:00 Buffalo - Boston Buffalo - Boston
zítra 01:00 NY Islanders - Washington NY Islanders - Washington
zítra 01:00 Tampa Bay - Columbus Tampa Bay - Columbus
zítra 01:00 Florida - Carolina Florida - Carolina
zítra 01:00 Pittsburgh - New Jersey Pittsburgh - New Jersey
zítra 01:00 Detroit - Dallas Detroit - Dallas
zítra 01:00 Vancouver - Ottawa Vancouver - Ottawa
zítra 04:00 Edmonton - Montreal Edmonton - Montreal
Kontinentální liga
Včera play off - finále CSKA - Omsk CSKA - Omsk 3:0
zítra 18:30 Omsk - CSKA Omsk - CSKA