Mountfield vyhrál prestižní derby! Sparta doma padla, Třinec otočil duel v Plzni

mm, rojSport.cz

Hokejisté Hradce Králové zvítězili v taháku 32. kola Tipsport extraligy nad Pardubicemi 3:2 a ukončili vítěznou sérii rivala, která trvala osm utkání. Výhru domácím ve východočeském derby vystřelil v závěrečné třetině Jakub Orsava. Lídr z Třince otočil duel v Plzni, v němž prohrával 1:3, a díky výhře 4:3 v prodloužení upevnil v neúplné tabulce svoji pozici i kvůli zaváhání druhé Sparty (s Libercem 1:3) a třetí Mladé Boleslavi (se Zlínem 0:1). V dalších zápasech úvodního kola v novém kalendářním roce zvítězily České Budějovice nad Vítkovicemi 4:3 po samostatných nájezdech, Litvínov udolal Olomouc 2:1 v prodloužení a brněnská Kometa zdolala Karlovy Vary 3:0.

Zleva brankář Pardubic Milan Klouček, Jakub Lev z Hradce Králové a Robert Kousal z Pardubic.

Vítězná série Pardubic skončila. Hradec vyhrál i druhé východočeské derby v sezoně, tentokrát 3:2. Mountfield dvakrát vedl, hosté pokaždé dokázali vyrovnat. Nerozhodný stav definitivně zlomil až v závěrečné třetině při početní výhodě Orsava.

Sparta se pyšní nejlepším útokem, jako jediná v sezoně nastřílela více než sto gólů. Proti Liberci však ztroskotala na brankáři Petru Kváčovi, který pochytal 36 střel domácích a čisté konto mu pokazil až Němeček. Bílí Tygři v Praze záhy vycenili zuby, Jelínek a Lenc jim zajistili hned v úvodu náskok, za stavu 1:2 a hře Sparty bez gólmana pojistil výhru střelou do odkryté branky 54 sekund před koncem Pavlík. Liberec porazil Spartu pošesté z posledních sedmi soubojů.

Matúš Sukeľ ze Sparty před brankářem Petrem Kváčou z Liberce. Vpravo Ondřej Vitásek.

Zaváhání Sparty nevyužila Mladá Boleslav, jež doma podlehla Zlínu 0:1 a zůstala v tabulce za Pražany třetí vinou horšího skóre. O jedinou trefu zápasu se postaral v čase 55:55 Bedřich Köhler a Berani utnuli sérii čtyř porážek. Brankář Libor Kašík pochytal všech 30 střel Bruslařů.

Autor vítězného gólu Bedřich Köhler ze Zlína.

Kometa přivítala rozjeté Karlovy Vary a znovu těžila z výkonu brankáře Karla Vejmelky. Ten pochytal 28 střel a podruhé za sebou udržel čisté konto. Zraněného nejlepšího střelce brněnského celku Schneidera zastoupili Jakub Valský, Peter Mueller a Silvestr Kusko a Kometa zvítězila podruhé v řadě, zatímco Západočeši nebodovali poprvé po pěti zápasech.

Plzeň prožívá slabší období. Indiáni ztratili sedm z posledních osmi utkání, navíc na šest zápasů přišli o zkušeného centra Kracíka, který byl dodatečně potrestán za seknutí rozhodčího hokejkou. Přestože tentokrát vedli plzeňští hokejisté nad Třincem v polovině zápasu 3:1, nakonec byli rádi za bod.  Dvakrát se v týmu hostů trefili Michal Kovařčík a Matěj Stránský, který také ukončil prodloužení, a Oceláři zvýšili svůj náskok v čele tabulky před druhou Spartou a třetí Mladou Boleslaví na šest bodů.

Poslední České Budějovice se domácí výhry za tři body znovu nedočkaly. Proti Vítkovicím sice Jihočeši třikrát vedli, ale hosté dokázali vždy odpovědět. Až v nájezdech vystřelil domácím bonusový bod navíc obránce Pavel Pýcha.

V souboji tabulkových sousedů předvedl jedenáctý Litvínov v duelu s desátou Olomoucí parádní finiš. Jak se hokejisté Vervy rozloučili se starým rokem výhrou v prodloužení v podkrušnohorském derby v Karlových Varech, tak vstoupili i do roku nového. Těsný náskok Kohoutů nejprve smazal 39 sekund před vypršením 60. minuty Pospíšil a prodloužení rozhodl po pouhých 40 vteřinách Jarůšek. Bod však hostům stačil k udržení desáté pozice.

32. kolo hokejové Tipsport extraligy:
České Budějovice - Vítkovice 4:3 po sam. nájezdech
Branky: 7. Toman, 31. Michnáč, 48. Z. Doležal, rozhodující sam. nájezd Pýcha - 17. R. Polák, 41. Krenželok, 59. Schleiss
Plzeň - Třinec 3:4 v prodloužení
Branky: 5. a 19. F. Suchý, 27. Kodýtek - 7. a 33. M. Kovařčík, 39. a 64. M. Stránský