Málek vychytal Plzni výhru nad Pardubicemi

PLZEŇ

Brankář Roman Málek se velkou měrou postaral o nedělní vítězství hokejistů Plzně nad Pardubic 1:0. Reprezentační gólman si připsal první čisté konto v sezoně i díky tomu, že jedenáct minut před koncem chytil Davidu Havířovi trestné střílení. Jedinou branku utkání vstřelil v 25. minutě slovenský útočník Igor Rataj. Plzeňský centr Richard Král oslavil výhrou své jubilejní 800. utkání v nejvyšší soutěži.

Domácí do utkání vstoupili aktivně a hosty v úvodní pětiminutovce uzavřeli v jejich obranném pásmu. Gólman Lašák se nejvíce zapotil při Mazancově bombě od modré čáry, při které mu zakrývalo výhled klubko hráčů. Hosté hrozili pouze z rychlých protiútoků. Po jednom z nich se protáhl před domácího gólmana Málka hbitý Blažek, na důraznější zakončení mu však nezbyly síly. O chvíli později Málek zlikvidoval také Kolářovu nebezpečnou střelu. To ale bylo ze strany hostů v první třetině vše, důrazně hrající domácí se dokonce dočkali branky. Sudí Minář ovšem Šindelovu trefu rukou po poradě s videorozhodčím neuznal.

Domácí svůj nápor ještě vystupňovali na začátku druhé části a v přesilovce uchránil hosty od pohromy jen skvělý zákrok Lašáka ramenem proti střele Nedomy. Domácí se dočkali vedoucí branky až dvě vteřiny po návratu vyloučeného Komy na led, když navrátilec do plzeňské sestavy Zelenka přihrál ideálně Ratajovi a ten střelou do poloodkryté branky skóroval. Hosté po inkasovaném gólu výrazně přidali a najednou bylo rušno především před Málkem. Domácí se přesto nevzdali a po akci Fabuše s Králem musel nebezpečnou střelu druhého jmenovaného likvidovat akrobaticky Lašák. Za chvíli mohl vyrovnat Koukal, jeho pokus švihem z mezikruží ale Málek pohotově lapil do své rukavice.

V závěru prostřední části hráli domácí čtyřminutovou přesilovku, v níž po Králově vybídnutí zpoza branky pálil Matějovský jen do boční sítě. Trvající početní výhodu mohl v závěrečné třetině využít po Zelenkově přihrávce od mantinelu opět Matějovský, bekhendem však trefil pravou tyč. Pardubice v honbě za vyrovnáním otevřeli obranu a nebezpečné akce se střídaly na obou stranách kluziště. Málek nejprve musel zastavit Koukalův samostatný únik a poté dokonce trestné střílení Havíře nařízené za Dernerovo stažení unikajícího Čalouna.

Obětavě hrající domácí soupeře v dalším průběhu hry nepouštěli k dorážkám. Hosté navíc pět minut před koncem nevyužili sto vteřin trvající dvojnásobnou přesilovkou a Málek dvě minuty před sirénou vyrazil jedovatou střelu aktivního Koláře. Nervózní závěr už domácí přežili a připsali si tak druhou výhru v sezóně.

Lasselsberger Plzeň - Moeller Pardubice 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka a nahrávka: 25. Rataj (Zelenka). Rozhodčí: Minář - Čech, Chytil. Vyloučení: 8:9, navíc Ondřej, Blažek, Snopek (všichni Pardubice) všichni 10 min. Bez využití. Diváci: 5332.
Plzeň: Málek - Benák, Derner, Cartelli, Malinský, Nedoma, Mazanec, Vobořil - Fabuš, Král, Adamský - Zelenka, Rataj, Matějovský - Důras, Šindel, Ludvík - A. Padělek, Kepl, Šaffer. Trenéři: M. Sýkora a Kampf.
Pardubice: Lašák - Linhart, Havíř, M. Šeda, Snopek, Koma, Čáslava, J. Nakládal, Lesák - Mrázek, Blažek, Ondřej - P. Sýkora, M. Hlinka, Tvrdík - Čaloun, Koukal, Kolář - J. Šeda, Starý, O. Nakládal. Trenéři: Říha a Rohlík.