Elitní desítka je kompletní! Jako poslední proklouzla do předkola play off Sparta

Hokejisté pražské Sparty se jako poslední probili do letošního play off Tipsport extraligy! O jejich účasti v předkole rozhodla jejich výhra 6:2 v předposledním 51. kole základní části nad Mladou Boleslaví, po níž hosté přišli definitivně o možnost účasti ve vyřazovací fázi, stejně jako Chomutov po prohře 2:5 ve Zlíně. Vedle Beranů se dařilo i dalším týmům usilujícím o poslední volné místo v elitní šestce zaručující přímý postup do čtvrtfinále. Pardubice vyhrály v Třinci 6:2, Olomouc porazila mistra z Brna vysoko 7:2 a Liberec zdolal lídra z Plzně 4:0. Ve zbývajících zápasech prohrál Hradec Králové s Jihlavou 2:4 a Litvínov zvítězil nad Vítkovicemi 2:1 v prodloužení. Závěrečné, 52. kolo dlouhodobé části se hraje v neděli se shodným začátkem zápasů v 16:20.

Útočník Sparty Lukáš Klimek se raduje z gólu, vlevo je mladoboleslavský obránce Jiří Kurka.

Sparta sice začala v klíčovém souboji s Mladou Boleslaví opatrně, přesto inkasovala jako první. Ještě do konce úvodní třetiny však srovnal po Kurkově hrubce Petr Vrána a pražský tým definitivně uklidnily tři góly v prostřední části hry. Hostům nepomohlo ani střídání brankářů, naopak v závěrečné dvacetiminutovce pečetil dvěma trefami výhru Sparty a její postup do předkola play off reprezentační útočník Michal Řepík, autor hattricku.

Chomutov potřeboval ve Zlíně nutně zvítězit, aby udržel kontakt se Spartou, kterou přivítá v nedělním závěrečném, 52. kole. Jenomže začátek zápasu byl pro hosty jak ze zlého snu. Už v 6. minutě prohrávali po třech střelách na jejich branku 0:2 a nepomohlo jim ani okamžité střídání gólmanů – debutanta Dvořáka za Lukeše. To domácí Kašík byl mnohem jistější a výsledkem byla nakonec přesvědčivá výhra Beranů. Chomutov, který hrál loni semifinále, tak čeká jen účast ve skupině o 11.–14. místo.

Mistr vyfasoval výprask!

Podobně hrůzně jako chomutovští Piráti začala mistrovská Kometa Brno v Olomouci, v průběhu pouhé půlminuty dvakrát inkasovala a nakonec si odvezla debakl. Na nejvyšší výhře Olomouce v sezóně se dvěma góly a asistencí podílel útočník Jan Knotek. Hanákům se aktuálně daří, vyhráli už počtvrté v řadě a udrželi si šanci na elitní šestku. Zatím jim patří sedmá pozice a v neděli zakončí základní část na ledě Jihlavy.

Šesté místo zatím drží Pardubice, které si především zásluhou hattricku osmnáctiletého Martina Kauta odvezly po dlouhých třech letech cenné tři body z Třince. Pardubické čeká v neděli východočeské derby s Hradcem Králové, který dnes nečekaně doma klopýtl s předposlední Jihlavou. I přes prohru však má Mountfield jisté druhé místo a účast v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů.

Na svoji šanci číhá také osmý Liberec, jenž na Pardubice ztrácí pouhý bod. V pátek se loňský finalista soutěže vytáhl poprvé v sezóně na plzeňského lídra a již jistého držitele Prezidentského poháru pro vítěze základní části, nedovolil mu ani čestný úspěch. Liberecký brankář Roman Will tak udržel pošesté v probíhajícím ročníku čisté konto a na jeho zákroky bude mužstvo spoléhat i v neděli ve Vítkovicích. Do Plzně naopak zavítá Zlín, průběžně devátý s dvoubodovým mankem na Pardubice.

Poslední zůstane i po závěrečném, 52. kole Litvínov. Chemici sice udolali doma Vítkovice v prodloužení, vyhrála však i Jihlava a rozdíl mezi oběma týmy je před nedělním finále čtyřbodový. Vítkovice zatím drží čtvrtou pozici, která zajišťuje výhodu startu ve vyřazovacích bojích na vlastním ledě, před pátým Brnem mají náskok tří bodů, ale horší bilanci ze vzájemných zápasů.

Hokejová Tipsport extraliga - 51. kolo:
Zlín - Chomutov 5:2
Branky: 6. a 51. Popelka, 3. Ferenc, 17. D. Nosek, 57. Fořt – 12. Sklenář, 36. Slovák
Třinec - Pardubice 2:6
Branky: 31. Cienciala, 60. Marcinko – 12., 49. a 58. Kaut, 6. Hrabal, 34. Tomášek, 55. Poulíček
Sparta - Mladá Boleslav 6:2
Branky: 24., 49. a 57. Řepík, 14. P. Vrána, 28. Pech, 31. Klimek – 11. Lenc, 36. V. Němec
Hradec Králové - Jihlava 2:4
Branky: 40. a 60. Cingel - 11. a 20. Stříteský, 13. P. Straka, 51. Hamill
Olomouc - Brno 7:2
Branky: 31. a 50. Knotek, 2. J. Káňa, 3. Holec, 20. V. Burian, 56. Galvas, 57. Škůrek – 41. Zaťovič, 49. Štencel
Litvínov - Vítkovice 2:1 v prodloužení
Branky: 7. M. Hanzl, 61. V. Hübl – 36. Bartovič
Liberec - Plzeň 4:0
Branky: 38. Bakoš, 49. Redenbach, 54. Derner, 57. Ordoš