Živě

Hala pro příští MS v Lausanne bude dokončena na podzim, maskot Cooly se vrátí po 11 letech

25. května 2019 17:12 - Bratislava

Příští mistrovství světa hokejistů se bude hrát po jedenácti letech znovu ve Švýcarsku, které tentokrát jako pořadatelská města vybralo Curych a Lausanne. Jako vzpomínka na ten předchozí šampionát zůstává stejný maskot. Kráva Cooly ale tentokrát bude mít na zádech dresu už číslo 20.

 

Jan Kucharčík

„Stejného maskota jsme použili v Curychu i při nedávném evropském šampionátu v atletice a myslím, že už tak nějak tradičně k vrcholným sportovním akcím ve Švýcarsku patří," říká Gian Gilli, generální sekretář organizačního výběru MS 2020.

V Curychu se bude hrát na Hallenstadionu s kapacitou 11 200 diváků, kde už vrcholilo MS v roce 1998. Nejde o klasický hokejový stánek, nýbrž o veletržní halu s cyklistickým velodromem, na jehož základech zase vyroste ledové plocha.

Ve druhém pořadatelském městě se bude hrát v úplně nové Lausanne areně s kapacitou 9 500 návštěvníků, jejíž kolaudace má proběhnout letos na podzim. „Bude to pro mě poslední šampionát v čele IIHF, navíc v mé rodné zemi, takže se vážně těším," prohlásil prezident Mezinárodní hokejové federace Rene Fasel.

Domácí Švýcaři budou určitě hrát v curyšské skupině. Do Lausanne, které patří do frankofonní oblasti země, měla být nasazena Francie, po jejím letošním sestupu ale pořadatelé ještě zvažují, jak s touto skutečností naloží.

Složení skupin ještě není rozhodnuté

Zatím vychází rozložení skupin podle světového žebříčku takto - A: Kanada/Rusko, Švédsko/Finsko, Česko, Švýcarsko, Slovensko, Dánsko, Bělorusko, Velká Británie, B: Kanada/Rusko, Švédsko/Finsko, USA, Německo, Lotyšsko, Norsko, Itálie, Kazachstán. Švýcarští pořadatelé ale mají ještě právo prohodit dva stejně nasazené týmy mezi skupinami.

Upřesnění týmů na prvním až čtvrtém místě rankingu bude jasné po bratislavských zápasech o medaile, ale s odkazem na výše uvedenou komplikaci s absencí Francie dostali pořadatelé možnost oznámit konečnou podobu skupin teprve v úterý 28. května.

„Švýcarsko je obecně považováno za drahou zemi, přesto jsme se snažili udělat široké skupině fanoušků z různých zemí přístupné ceny vstupenek," řekl Gilli a prozradil, že lístky na základní část se podle atraktivity utkání budou prodávat v cenové hladině od 19 do 179 švýcarských franků (437 – 4 123 Kč), na zápasy vyřazovací části budou stát od 89 do 389 švýcarských franků (2044 – 8 960 Kč).

Martin Kézr (Bratislava), Sport.cz, Právo

Časová osa: MS v hokeji 2020