Washington - Boston 2:5Osmnáctiletý Lauko i v druhém utkání za Boston skóroval. K výhře pomohl také Vladař

New York

Osmnáctiletý hokejový útočník Jakub Lauko i ve druhém vystoupení v přípravě před startem NHL v dresu Bostonu skóroval a přispěl k vítězství Bruins na ledě obhájce Stanleyova poháru Washingtonu 5:2. Dva body za gól a asistenci si v premiéře za Buffalo připsal forvard Vladimír Sobotka. Posila Sabres ze St. Louis tak přispěla k domácí výhře nad Pittsburghem 3:2. Útočník Dmitrij Jaškin se trefil při porážce St. Louis v Dallasu 3:5.

Bostonský Jakub Lauko (94) se raduje z gólu v přípravě s Washingtonem.

Lauko se gólově prosadil už při premiéře v neděli, kdy Boston zdolal Washington doma 2:1 po samostatných nájezdech. V úterý získal 57 sekund před koncem úvodního dějství Bostonu vedení 2:1. Odchovanec Chomutova naskočil z trestné lavice, po přihrávce Austina Fytena ujel do úniku a překonal mezi betony Bradena Holtbyho.

"Nevím, jestli vyhrál Vezina Trophy, nejsem si jistý. Ale je příjemné mu dát gól," řekl Lauko klubovému webu k brance, kterou dal opoře Capitals a nejlepšímu brankáři NHL ze sezony 2015/16. "Když jsme se vracel z trestné lavice, říkal jsem si: 'Mohl by mi přihrát a dám gól.' Jsem šťastný, že se to povedlo."

Jinak byl ale ke svému vystoupení kritický. "Nejsem moc spokojený se svým výkonem. Myslím, že jsem hrál v neděli lépe. Je dobře, že jsem dal gól, ale byl jsem dvakrát vyloučený a ztratil jsem hodně puků," dodal Lauko.

Celý zápas za Boston odchytal český gólman Daniel Vladař a z 33 střel inkasoval dvakrát. "Kluci mi pomohli při každé šanci, kterou soupeř měl. Bylo to týmové vítězství," prohlásil Vladař.

Jednatřicetiletého Sobotku získali Sabres 1. července z St. Louis spolu s dalšími útočníky Patrikem Berglundem a Tagem Thompsonem i s právy výběru v prvním kole příštího draftu a ve druhém kole v roce 2021 za forvarda Ryana O'Reillyho.

V novém působišti se Sobotka uvedl úvodním gólem duelu proti Pittsburghu, když sedm sekund před koncem první třetiny zblízka z dorážky proměnil přesilovou hru pěti proti třem. Ve 27. minutě pak ještě asistoval u trefy Jakea McCabea, který zvýšil na 2:0.

Také Jaškin se prosadil v přesilové hře a při vyloučení Alexandra Radulova poslal v 36. minutě St. Louis v Dallasu do vedení 2:1. Stars ale díky čtyřem trefám v závěrečné třetině duel otočili.

Útočník Pekař se přesunul z kempu Buffala do týmu OHL

Český útočník Matěj Pekař opustil přípravný kemp Buffala a zamířil do týmu Barrie Colts do juniorské ligy OHL. Osmnáctiletý rodák Turnova se tam přesouvá po ročním působení v Muskegonu v USHL, kde byl jako první český hráč v historii vyhlášen nejlepším nováčkem sezony. Pekaře draftovalo Buffalo letos ve čtvrtém kole na 94. pozici.

Za Muskegon si připsal v 56 zápasech 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Do zámoří odešel už v roce 2015 z Liberce a hrál v soutěžích do 16 let za Jimmy Johns v NJPHL a Oakland Grizzlies v T1EHL. Na dubnovém mistrovství světa do 18 let v Rusku byl s pěti body za gól a čtyři přihrávky ze sedmi utkání čtvrtým nejproduktivnějším českým hráčem.

Pekař mohl nadcházející sezonu strávit i na Miami University v NCAA, ale nakonec se rozhodl pro OHL. "Chci se soustředit jen na hokej, hrát proti nejlepším hráčům a zlepšovat se. Mohlo by mi to pomoci, abych vyzrál v hráče pro NHL," řekl Pekař klubovému webu Sabres.

Přípravné zápasy před startem NHL:
Buffalo - Pittsburgh 3:2 (1:0, 2:0, 0:2)
Branky: 20. Sobotka, 27. McCabe (Sobotka), 34. Eichel - 56. O'Neill, 57. Riikola.
Washington - Boston 2:5 (1:2, 0:2, 1:1)
Branky: 5. Barber, 42. Niskanen - 29. a 40. Senyshyn, 2. Hughes, 20. Lauko, 60. Kuraly. Daniel Vladař (Boston) odchytal celý zápas, inkasoval dvě branky z 33 střel a měl úspěšnost zákroků 93,9 procenta.
Columbus - Chicago 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky: 13. Dalpe, 19. Wennberg, 41. Atkinson, 59. Foudy - 1. Fortin.
New York Islanders - Philadelphia 1:5 (0:1, 1:3, 0:1)
Branky: 29. D. Quenneville - 14. De Haas, 33. Twarynski, 36. Varone, 37. Martel, 58. Lehterä.
Toronto - Ottawa 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)
Branky: 6. a 57. Tavares, 7. Borgman, 52. Marner - 1. Dzingel.
Tampa Bay - Carolina 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 45. M. Joseph - 5. Čajkovský, 14. Wallmark, 40. Zykov, 48. A. Svečnikov. Petr Mrázek (Carolina) odchytal 30:36 minuty a z devíti střel neinkasoval.
Dallas - St. Louis 5:3 (0:0, 1:2, 4:1)
Branky: 25. a 60. Radulov, 41. Hintz, 46. Seguin, 48. Spezza - 30. Kyrou, 36. Jaškin, 44. Maroon.
Colorado - Vegas 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
Branky: 45. R. Graves - 7. Pirri (Hyka), 22. Brännström (Hyka), 39. Tuch, 51. Duke, 56. Haula.
Arizona - Los Angeles 4:2 (3:0, 1:1, 0:1)
Branky: 19. a 22. Galchenyuk, 5. Pánik, 13. Hinostroza - 27. a 43. Carter.
Los Angeles - Arizona 3:4 (1:1, 0:1, )
Branky: 16. Martinez, 45. Doughty, 52. D. Brown - 5. Perlini, 22. Garland, 46. Schnarr, 59. Crouse.
Vancouver - Edmonton 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky: 25. S. Bärtschi, 46. Goldobin - 22. a 54. Rattie, 10. Puljujärvi, 44. C. Jones.
San Jose - Anaheim 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 36. a 60. Čechovič, 28. Chartier, 59. Goodrow (Šimek) - 25. Rodin.