NHL chce projednávat další změny, možná zvětší branky

27. prosince 2006 16:06 - NEW YORK

V zámořské NHL stále padá málo gólů a podle výkonného viceprezidenta a ředitele hokejových operací zámořské ligy Colina Campbella je potřeba s tím něco dělat. Na přetřes tak opět přichází možnost zvětšení branek, případně i jiné novinky, i když se takové řešení mnoha hokejovým odborníkům nezamlouvá.

"Dobře vím, že tento krok by otřásl všemi tradicionalisty. A vím, co říkám, protože mezi ně patřím," prohlásil Campbell. "Ale opravdu si myslím, že se nad možností větších branek musíme pořádně zamyslet," dodal s tím, že časy hráčů typu Lafleura, Bossyho či Neelyho, kteří po křídle přejeli modrou čáru, napřáhli a nezadržitelně skórovali, jsou nenávratně pryč.

Campbellova slova potvrzuje statistika. Po změnách pravidel týkajících se především nedovoleného bránění a faulů holí před ročníkem 2005/06 se dostavil kýžený efekt v podobě nejvyššího gólového průměru za posledních deset sezón. V utkáních prestižní soutěže padalo průměrně 5,94 gólu, na začátku sezóny dokonce tento údaj vyšplhal přes 6,3.

V tomto ročníku však nastal víceméně očekávaný pokles průměru vstřelených gólů na zápas. Týmy přizpůsobily svou hru novému trendu a pro drtivou většinu z nich nadále zůstává hlavním cílem co nejméně inkasovat. NHL tak zaznamenala oproti stejnému období sezóny 2005/06 pokles o přibližně 0,3 gólu na zápas.

Rozhodčí sice v tomto směru odvádějí podle expertů dobrou práci, jenže defenzivní past středního pásma funguje stále stejně a obrany se na nově nastavená pravidla už také adaptovaly. A přestože se občas objeví na góly bohatá přestřelka, výsledky s nízkým skóre převažují.

Vedle zvětšení branek se objevují i jiné nápady, které konzervativní příznivce hokeje straší možná ještě víc. Podle těchto návrhů by mohl brankář například chytat bez hokejky či s holí stejných parametrů, jakou používají hráči v poli.

ČTK, Sport.cz

MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..