Hejduk s Eratem se dvakrát trefili, Vrána skóroval při své premiéře

Útočník Colorada Milan Hejduk dvěma brankami pomohl svému týmu k výhře 5:4 nad Dallasem. Dvakrát se trefil i Martin Erat, i díky tomu Nashville přestřílel 6:3 Columbus. Parádní večer prožil také brankář Floridy Tomáš Vokoun. Český gólman v utkání proti New Yorku Islanders zlikvidoval všech 31 střel soupeře a svým prvním čistým kontem v sezóně se zasloužil o vítězství Panterů 2:0.

Colorado se po třech úvodních porážkách dočkalo druhé výhry za sebou. Hejduk k ní na ledě Dallasu otevřel cestu v 7. minutě, kdy střelou zápěstím zakončil bleskovou souhru s Paulem Stastnym. Další trefu, celkově už pátou v sezóně, přidal rodák z Ústí nad Labem v 26. minutě, poté co ranou z voleje využil přesilovou hru a vrátil svému týmu vedení 3:2.

Ještě do druhé přestávky se trefili Ryan Smyth a Tyler Arnason, ale Coloradu málem ani tříbrankový náskok nestačil. V třetí třetině totiž domácí hráči dvěma góly snížili a dokonce se chvíli radovali z vyrovnání. Rozhodčí ale pátý gól Dallasu nakonec neuznali, protože se puk odrazil za záda brankáře Andrew Raycrofta od rukavice domácího útočníka Brendena Morrowa.

Nashvillu se náramně podařila odveta za páteční prohru 3:5 na ledě Columbusu. Predátoři při ní třikrát inkasovali v první třetině, tentokrát naopak během úvodní dvacetiminutovky tři branky vstřelili a vykročili vstříc vítězství 6:3. Martin Erat byl nejprve v 11. minutě autorem druhého gólu, v 26. minutě zvýšil už na 4:0 a donutil ke střídání brankáře Blue Jackets Fredrika Norrenu.

Vrána ve svém první zápase v NHL hned skóroval

Kdo si počká, ten se dočká. Tímto heslem se řídil nadějný český útočník Petr Vrána. Loni byl nejproduktivnějším hráčem na farmě, do prvního týmu New Jersey se ale prosadil teprve letos. Úvodní čtyři duely sezóny strávil jen mezi diváky, až v sobotu konečně dostal ve Washingtonu příležitost ukázat se na ledě a hned v 13. minutě důvěru splatil vyrovnávacím gólem na 1:1.

Vránovi připravil branku Patrik Eliáš, který si tak připsal 365. asistenci v NHL a v počtu přihrávek přeskočil Scotta Niedermayera v čele historického pořadí Devils. "Myslím, že je to skvělé. Znamená to, že něco dělám správně. Je to krásný milník," radoval se Eliáš, který v utkání ještě přihrál na druhý gól Zachu Parisemu.

Parise se nakonec stal hrdinou večera, když jako jediný uspěl v penaltovém rozstřelu a rozhodl o vítězství Devils 4:3. Brankář Martin Brodeur zlikvidoval všechny tři pokusy Capitals, nevyzráli na něj Michael Nylander, Alexander Sjomin ani nejlepší střelec uplynulé sezóny Alexander Ovečkin.

Vokoun vychytal nulu

Parádní večer prožil také český brankář Tomáš Vokoun. V utkání proti New Yorku Islanders zlikvidoval všech 31 střel soupeře a svým prvním čistým kontem v sezóně se zasloužil o vítězství Floridy 2:0. Vokoun, jenž byl vyhlášen hvězdou zápasu, si tak spravil chuť po čtvrteční prohře s Minnesotou, kdy inkasoval pět gólů.

Prvního vítězství na domácím ledě se na třetí pokus dočkali obhájci Stanley Cupu z Detroitu. O jejich výhře 5:4 nad New Yorkem Rangers rozhodl v 23. sekundě prodloužení Marián Hossa, nová letní posila, která si připsala první gól v dresu Red Wings. Zároveň dosáhl třísté trefy v NHL. Premiérovou brankou v sezóně přispěl k vítězství Rudých křídel i Jiří Hudler, jenž necelé čtyři minuty před koncem třetí třetiny vyrovnal v přesilové hře na 4:4.

Velký večer plný milníků prožil Hossův bývalý parťák z Pittsburghu Sidney Crosby. Lídr Tučňáků zaznamenal při výhře 4:1 nad Torontem 100. gól, 200. přihrávku a 300. bod v NHL. Kouč Penguins Michel Therrien poprvé v sezóně nasadil Crosbyho vedle Jevgenije Malkina a spolupráce s ruským mladíkem Crosbymu pomohla - vedle prvního gólu v sezóně si připsal ještě tři asistence včetně přihrávky na trefu Petra Sýkory. Malkin se asistencemi podílel na všem brankách Tučňáků.

Tampa stále čeká na první výhru v sezóně

První prohru v sezóně museli spolknout hokejisté Buffala, kteří podlehli Atlantě 2:3 po samostatných nájezdech. Naopak stále bez porážky zůstávají Minnesota, která udolala Tampu 1:0 po samostatných nájezdech, a Edmonton, jenž porazil 3:2 Calgary.

Diváci v Tampě marně čekali na gól celých 60 minut základní hrací doby, nedočkali se ani v prodloužení. Až hostující Antti Miettinen na konci druhé série samostatných nájezdů rozhodl o nejtěsnější výhře Minnesoty. Tampa tak stále čeká na první výhru v sezóně, všech pět zápasů Lightning prohráli o jediný gól.

Na první výhru dál čeká také Philadelphia, která prohospodařila dvoubrankový náskok na ledě San Jose a nakonec prohrála 4:5 v prodloužení.

Dallas - Colorado 4:5 (1:2, 1:3, 2:0)
Branky: 17. Brunnström, 21. Neal, 43. Eriksson, 47. Richards - 7. a 26. Hejduk, 18. Tucker, 34. Liles, 39. Arnason. Zásahy brankářů: Turco 22/17 - Raycroft 30/26. Diváci: 17 151. Hvězdy utkání: Hejduk (COL), Richards (DAL), Smyth (COL).
Montreal - Phoenix 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
Branky: 7. a 33. Tanguay, 12. Koivu, 40. Lang - 51. Doan (Z. Michálek). Zásahy brankářů: Price 29/28 - Bryzgalov 33/29. Diváci: 21 273. Hvězdy utkání: Koivu, Tanguay, Latendresse (všichni MTL).
Ottawa - Boston 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky: 9. Foligno, 36. Alfredsson (Kuba) - 25. a 34. Kessel, 2. Sturm, 55. Lucic. Zásahy brankářů: Gerber 27/23 - Fernandez 23/21. Diváci: 19 318. Hvězdy utkání: Kessel, Savard, Sturm (všichni BOS).
Pittsburgh - Toronto 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)
Branky: 16. Dupuis, 28. Šatan, 53. Crosby, 54. Sýkora - 15. Antropov (T. Kaberle). Zásahy brankářů: Fleury 27/26 - Joseph 25/21  Diváci: 17 033. Hvězdy utkání: Crosby, Malkin, Fleury (všichni PIT).
Washington - New Jersey 3:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 6. a 55. Sjomin, 33. Green - 51. a rozh. nájezd Parise (na první Eliáš), 13. Vrána (Eliáš), 52. A. Greene. Zásahy brankářů: Johnson 37/34 - Brodeur 27/24.  Diváci: 17 904. Hvězdy utkání: Parise (NJ), Sjomin (WSH), Langenbrunner (NJ).
Atlanta - Buffalo 3:2 po sam. nájezdech (2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)
Branky: 2. Kovalčuk, 18. Little, rozh. nájezd Vjačeslav Kozlov - 38. Vanek (Kotalík), 57. Pominville. Zásahy brankářů: Lehtonen 30/28 - Lalime 37/35. Diváci: 14 091. Hvězdy utkání: Lehtonen (ATL), Lalime (BUF), Kovalčuk (ATL).
Detroit - New York Rangers 5:4 v prodl. (2:1, 1:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 1. Samuelsson, 4. Franzén, 31. Holmström, 57. Hudler, 61. Marián Hossa - 42. a 44. Voros (na první Rozsíval), 8. Callahan, 34. Dawes. Zásahy brankářů: Osgood 32/28 - Lundqvist 45/40.  Diváci: 20 066. Hvězdy utkání: Hossa, Dacjuk (oba DET), Gomez (NYR).
Tampa Bay - Minnesota 0:1 po sam. nájezdech (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0)
Branka: rozh. nájezd Miettinen. Zásahy brankářů: Smith 21/21 - Bäckström 32/32.  Diváci: 15 191. Hvězdy utkání: Bäckström (MIN), Ranger, Smith (oba TB).
Nashville - Columbus 6:3 (3:0, 1:2, 2:1)
Branky: 11. a 26. Erat, 7. Legwand, 17. J. Ward, 41. Weber (Bonk), 45. Peverley - 27. Chimera (Novotný), 33. Methot, 48. Nash. Zásahy brankářů: Ellis 26/23 - Norrena 11/7, LaCosta 19/17. Diváci: 13 259. Hvězdy utkání: Weber, Erat, Legwand (všichni NSH).
St. Louis - Chicago 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 1:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 38. Porter, 50. Tkachuk, 60. McDonald, rozh. nájezd Oshie - 1. a 44. Kane, 24. Campbell. Zásahy brankářů: Legace 26/23 - Chabibulin 29/26.  Diváci: 19 150. Hvězdy utkání: Oshie (STL), Kane (CHI), McDonald (STL).
Edmonton - Calgary 3:2 (0:2, 3:0, 0:0)
Branky: 29. Moreau, 31. Pisani, 33. Cogliano - 5. Bertuzzi, 13. Langkow. Zásahy brankářů: Garon 33/31 - Kiprusoff 27/24. Diváci: 16 839. Hvězdy utkání: Pisani, Moreau (oba EDM), Langkow (CGY).
Florida - NY Islanders 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)
Branky: 1. Boynton, 29. Stillman (Olesz). Zásahy brankářů: Vokoun 31/31 - 31/31 - DiPietro 36/34.  Diváci: 16 087. Hvězdy utkání: Vokoun, Stillman, Boynton (všichni FLA).
San Jose - Philadelphia 5:4 v prodl. (0:1, 2:2, 2:1 - 1:0)
Branky: 22. Ehrhoff, 39. Cheechoo, 46. Pavelski, 56. Setoguchi, 62. Boyle - 15. a 52. Briere, 21. Coburn, 27. J. Carter. Zásahy brankářů: Nabokov 17/13 - Niittymäki 45/40. Diváci: 17 496. Hvězdy utkání: Boyle (SJ), Niittymäki (PHI), Cheechoo (SJ).