Jágr pomohl kanonádě v Ottawě. Washington i díky Vokounovi skvěle rozjel sezónu

Hráči Washingtonu zažívají i díky českému brankáři Tomáši Vokounovi nejlepší vstup do sezóny v historii klubu. V úterý zvítězili už v pátém utkání, když porazili Panthery z Floridy 3:0 a pětatřicetiletý gólman se proti svým bývalým spoluhráčům vytáhl. Pochytal všech dvacet střel a stal se první hvězdou zápasu.

Tomáš Vokoun likviduje střelu Panthera Stephena Weisse.

Vokoun po vydařeném utkání řekl, že netoužil po nějaké pomstě anebo aby něco bývalému klubu dokazoval. Jeho hlavní motivací bylo vyhrát další zápas pro Washington. "Lhal bych, kdybych tvrdil, že nejsem šťastný, ale cítím se tak po každém vítězném zápase. Stejné to bylo, když jsme porazili i Ottawu nebo Pittsburgh," uvedl Vokoun, který se radoval ze 45. nuly v kariéře v NHL.

Český brankář nebyl jediným hráčem, který v zápase nastoupil proti bývalému týmu. Totéž prožívali na druhé straně Matt Bradley nebo Tomáš Fleischmann, který loni působil ve Washingtonu a pak se přes Colorado dostal na Floridu. S ní o den dříve nasázeli sedm branek Tampě Bay, ale jakoby se vystříleli. "I dnes jsme dřeli, ale jediné šance, které jsme měli, byly střely ze stran. A to kvalitní gólman, jakým Vokoun je, vždy chytí," podotkl Fleischmann.

V útoku podpořil Vokouna v první třetině Marcus Johansson, na něhož v závěrečné části navázali Alexander Sjomin a Jason Chimera. Washington jsou společně s Detroitem jedinými týmy, které si drží od začátku ligy neporazitelnost. "Je to hezké, ale je to jenom část cesty k našemu cíli. Nedávám tomu velkou váhu. Až přijde duben a květen, nebudu tady sedět a říkat: Hej, my jsme měli bilanci 5:0. Není to skvělé?" komentoval rozjezd týmu trenér Bruce Boudreau.

O rozložení Ottawy se postaral Read

Hokejisté Philadelphie zvítězili v Ottawě po téměř čtyřech letech a černou sérii sedmi proher ukončili rázným způsobem. Soupeře deklasovali 7:2 a podílelo se na tom sedm různých střelců. Jaromír Jágr i Jakub Voráček si připsali po jedné asistenci. K rozložení kanadského týmu přispěl největší měrou Matt Read, který dal úvodní gól a na další tři přihrál.

Ottawa doma inkasovala sedm branek podruhé za sebou. Čtyři z nich musela vstřebat už v první třetině, přičemž na třetí se podílel Jágr, který po návratu do NHL z Omsku sice stále čeká na první gól, ale při pátém startu zaznamenal čtvrtou přihrávku. "Přestali jsme hrát, když jsme dostali první gól a dovolili jsme jim přidat další tři," stěžoval si domácí kouč Paul MacLean.

"Nejsem vůbec spokojený s nasazením hráčů. Je potřeba, abych provedl zhodnocení týmu, zdůraznil jim, jak chceme, aby pracovali a hráli. Teď neodvádíme dobrou práci. A nestalo se nám to poprvé. Jakmile dostaneme tři góly, jakoby z nás spadl tlak a začneme hrát. My ale musíme začít od úvodní minuty," zdůraznil trenér Ottawy.

Asistoval Kaberle

Podruhé během týdne porazila Carolina obhájce titulu z Bostonu, tentokrát na jeho ledě 4:1. Jednou asistencí k tomu pomohl Tomáš Kaberle, který stejně jako Vokoun nastoupil proti bývalým spoluhráčům, s nimiž letos slavil Stanley Cup. Český obránce, který v létě podepsal v Carolině tříletý kontrakt, ráno v den zápasu obdržel od generálního manažera Bostonu Petera Chiarelliho památeční prsten na triumf ve Stanley Cupu.

Obhájce trofeje se musel potřetí v řadě obejít bez klíčového hráče Davida Krejčího a trenér Claude Julien žehral hlavně na slabou efektivitu v úvodu a na nedisciplinovanost. Za stavu 0:2 byl totiž jako původce potyčky označen Zdeno Chára, brankoviště opustil i Tuukka Rask, ale tváří v tvář Camu Wardovi nepadla žádná rána. V poslední třetině po snížení Bostonu se nechal vyloučit pro hrubost na dvě plus dvě minuty Nathan Horton a hosté dvěma góly definitivně rozhodli. Celkem domácí nasbírali i tři osobní tresty (Chára, Lučič, Horton).

"Musíme převzít za své činy zodpovědnost. Viděl jsem, že jsme začali dobře. Měli jsme první třetině skvělé šance, ale neproměnili jsme je. Poté se začala do naší hry vkrádat frustrace, ztratili jsme koncentraci a bylo to horší a horší," spílal trenér Julien. "Samozřejmě nejsem na ledě, tak nemohu slyšet, co se tam řeklo a nedokážu posoudit na kolik byly osobní tresty oprávněné. Ale hráči musí být za své jednání zodpovědní," dodal.

Rangers si připsali první výhru

Hokejisté New Yorku Rangers si připsali první výhru, na ledě loňského finalisty Vancouveru uspěli 4:0. Zápas rozhodli až v závěrečné části, v níž vstřelili všechny branky. Jediným týmem, který má v kolonce výhry nulu, je Columbus. Málo platná mu byla střelecká aktivita, protože Dallas přestřílel 40:18, ale doma podlehl 2:3. V dresu hostů si připsal asistenci Radek Dvořák a byl to pro něj první bod v novém působišti.

Výsledky NHL:
Boston - Carolina 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Branky: 51. Peverley - 3. A. Stewart, 31. Pitkänen, 54. E. Staal, 55. T. Ruutu (Kaberle). Střely na branku: 34:23. Diváci: 17.565.
Washington - Florida 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky: 5. Johansson, 42. Sjomin, 60. Chimera. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Washington celé utkání a z 20 střel neinkasoval. Střely na branku: 32:20. Diváci: 18.506.
Columbus - Dallas 2:3 (0:0, 0:1, 2:2)
Branky: 46. Brassard, 58. Russell - 25. Ott, 42. Benn (Dvořák), 47. Ryder. Střely na branku: 40:18. Diváci: 9158.
Montreal - Buffalo 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
Branky: 23. Diaz - 33. Leopold, 40. Vanek, 60. Ehrhoff. Střely na branku: 41:23. Diváci: 21.273
Ottawa - Philadelphia 2:7 (0:4, 1:0, 1:3)
Branky: 39. Spezza, 60. Karlsson - 7. Read, 8. Simmonds, 17. C. Giroux (Jágr), 19. Talbot, 56. Van Riemsdyk (Voráček), 57. Couturier, 60. Zolnierczyk. Střely na branku: 23:30. Diváci: 18.059.
Minnesota - Pittsburgh 2:4 (0:0, 1:2, 1:2)
Branky: 29. Clutterbuck, 54. Latendresse - 21. Kunitz, 28. J. Staal (Z. Michálek), 44. J. Neal, 53. Dupuis. Střely na branku: 26:25. Diváci: 17.297.
Calgary - Edmonton 2:1 (0:1, 0:0, 2:0)
Branky: 55. Bouwmeester, 56. Tanguay - 7. Gilbert. Střely na branku: 28:25. Diváci: 19.289.
Vancouver - NY Rangers 0:4 (0:0, 0:0, 0:4)
Branky: 43. Rupp, 50. McDonagh, 52. B. Boyle, 58. Gáborík. Střely na branku: 40:19. Diváci: 18.860.
Phoenix - Chicago 2:5 (0:1, 2:2, 0:2)
Branky: 21. Pyatt (Klesla), 28. Ray Whitney - 16. Hossa, 24. Toews, 29. Mayers, 44. Bolland, 50. Bickell (Frolík). Střely na branku: 15:36. Diváci: 11.051.
Los Angeles - St. Louis 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky: 8. a 47. Gagné, 32. Stoll, 36. D. Brown, 41. Kopitar. Střely na branku: 24:27. Diváci: 18.118.