Philadelphia - Columbus 2:1Zdařilá premiéra! Mrázek vychytal Letcům výhru

New York

Brankář Petr Mrázek poprvé nastoupil v NHL za Philadelphii a při premiéře v novém týmu vychytal domácí vítězství 2:1 nad hokejisty Columbusu. Šestadvacetiletého rodáka z Ostravy překonal pouze Artěmij Panarin po rychlém protiútoku, dalších 19 střel český gólman zneškodnil a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Útočník Montrealu Tomáš Plekanec přispěl gólem a asistencí k vítězství Canadiens 3:1 nad New York Rangers a bilanci v sezóně si vylepšil na 6 gólů a 18 asistencí.

Gólman Philadelphia Flyers Petr Mrázek, před jeho branku najíždí Artěmij Panarin z Columbusu.

Philadelphia získala Mrázka v pondělí z Detroitu. V týmu Flyers má při dlouhodobých zraněních Briana Elliotta a Michala Neuvirtha převzít roli jedničky. V úterním duelu s Montrealem (3:2 v prodloužení) ještě Mrázek z lavičky kryl záda Alexi Lyonovi.

V utkání s Columbusem měl český brankář nejvíc práce v druhé třetině, ve které na něj šlo 14 střel a Panarin dostal v 33. minutě hosty do vedení. Flyers však v závěrečné třetině skóre otočili a vyhráli čtvrtý zápas za sebou.

„Bylo to skvělé, velká výhra pro nás. Získali jsme důležité dva body proti soupeři z naší divize. Třetí třetinu jsme hráli výborně, zasloužili jsme si vyhrát," pochvaloval si český gólman vydařenou premiéru.

Zároveň přiznal, že byl před ní značně nervózní: „Na večerní zápas jsem se moc těšil. Celý den před ním byl pro mě strašně dlouhý, přišlo mi, že jdeme hrát až o půlnoci a ne v sedm večer. Pořád jsem čekal. Jsem šťastný, že to mám za sebou a dokázali jsme vybojovat dva body."

Tomáš Plekanec otevřel skóre utkání proti Rangers v sedmé minutě úvodní třetiny, když u vzdálenější tyče pohotově usměrnil puk do brány po křížné přihrávce Paula Byrona.

Vítěznou trefu obstaral v úvodu prostřední části Jeff Petry. Tři minuty před koncem sice v přesilovce snížil Kevin Hayes, ale při risku hostů bez brankáře, trefil po přistrčení od Plekance prázdnou bránu Phillip Danault.

Hrdinou Canadiens se stal finský gólman Antti Niemi, jenž si připsal 31 úspěšných zákroků a skvěle tak nahradil zraněného Careyho Price. Montreal ukončil sérii šesti porážek, zatímco Rangers prohráli popáté za sebou. Za hosty už nehrál Michael Grabner, který byl ihned po utkání vyměněn do New Jersey za obránce Jegora Rykova a volbu ve druhém kole draftu.

Vedle Mrázka si odbyl debut v novém působišti také Michal Kempný, kterého Washington získal z Chicaga. Český obránce strávil čtrnáct minut, jednou vystřelil a s týmem prohrál na ledě Floridy 2:3. V dresu Capitals ještě nenastoupil Jakub Jeřábek, kterého vedení klubu přivedlo z Montrealu. Za vítěze zůstal poosmé z posledních jedenácti utkání mezi náhradníky Radim Vrbata.

Florida otočila v závěrečných čtyřech minutách skóre z 1:2 a její hráči měli radost, že uspěli v emotivním zápase na počest 17 obětí střelby na střední škole v Parklandu. Před utkáním uctili jejich památku čtvrthodinovým ceremoniálem, během něhož měl na ledě proslov Roberto Luongo, který v postižené čtvrti na jihu Floridy žije.

Pekka Rinne je 34. gólmanem, který vychytal v NHL tři sta výher, a vyrovnal se v historickém pořadí Tomáši Vokounovi. Český brankář dosáhl na stejný počet vítězství v letech 1998 až 2013. Pětatřicetiletý Fin zneškodnil 33 střel San Jose, které podlehlo na ledě Nashvillu vysoko 1:7. V sestavě poražených se objevil Tomáš Hertl, jenž v minulých třech zápasech nehrál kvůli potížím v horní části těla, a Rinneho zaměstnal šesti pokusy.

David Pastrňák už není vlastníkem nejdelší bodové série této sezony. Překonal ho Taylor Hall, který sice nezabránil gólem prohře New Jersey 2:4 s Minnesotou, ale připsal si alespoň bod v posledních třinácti zápasech Devils.

Výsledky čtvrtečních zápasů NHL:
Detroit - Buffalo 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)
Branky: 24. Ericksson, 59. Abdelkader - 4. Ristolainen, 34. E. Kane, 65. Scandella. Střely na branku: 37:30. Diváci: 19.515. Hvězdy zápasu: 1. Scandella (Buffalo), 2. Abdelkader (Detroit), 3. Ristolainen (Buffalo)
Florida - Washington 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)
Branky: 5. Mamin, 57. Bjugstad, 60. Trocheck - 19. Eller, 30. Burakovsky. Střely na branku: 33:35. Diváci: 15.312. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck, 2. Luongo, 3. Bjugstad (všichni Florida).
Montreal - NY Rangers 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 7. Plekanec, 24. Petry, 59. Danault (Plekanec) - 57. Hayes. Střely na branku: 41:32. Diváci: 21.302. Hvězdy zápasu: 1. Hudon, 2. Gallagher, 3. Niemi (všichni Montreal).
Nashville - San Jose 7:1 (2:0, 1:1, 4:0)
Branky: 2. Bonino, 20. Hartnell, 36. Fiala, 44. Arvidsson, 47. Johansen, 51. Ekholm, 58. Järnkrok - 29. Couture. Střely na branku: 46:34. Diváci: 1. Rinne, 2. Bonino, 3. Arvidsson (všichni Nashville)
New Jersey - Minnesota 2:4 (1:0, 1:3, 0:1)
Branky: 11. Hall, 25. Noesen - 28. Reilly, 33. Eriksson Ek, 34. Stewart, 59. E. Staal. Střely na branku: 40:25. Diváci: 13.316. Hvězdy zápasu: 1. Stewart, 2. Eriksson Ek (oba Minnesota), 3. Hall (New Jersey).
Ottawa - Tampa Bay 3:4 (1:2, 0:2, 2:0)
Branky: 15. Dzingel, 49. Borowiecki, 58. Brassard - 10. T. Johnson, 17. Hedman, 24. Naměstnikov, 40. Point. Střely na branku: 36:24. Diváci: 16.204. Hvězdy zápasu: 1. Naměstnikov, 2. Gourde (oba Tampa Bay), 3. Borowiecki (Ottawa)
Philadelphia - Columbus 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky: 43. Giroux, 50. Patrick - 33. Panarin. Střely na branku: 20:20. Petr Mrázek odchytal za Philadelphii celý zápas, inkasoval jeden gól z 20 střel a úspěšnost zásahů měl 95 procent. Diváci: 19.727. Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. Mrázek (oba Philadelphia), 3. Panarin (Columbus).
Toronto - NY Islanders 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 0:0, 2:1 - 0:0)
Branky: 18. Marner, 42. Rielly, 57. Matthews, rozhodující sam. nájezd Bozak - 9. Pulock, 12. Barzal, 44. Eberle. Střely na branku: 31:35. Diváci: 18.856. Hvězdy zápasu: 1. Bozak (Toronto), 2. Barzal (NY Islanders), 3. Rielly (Toronto).
Edmonton - Colorado 3:2 v prodl. (0:0, 2:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 23. Draisaitl, 35. Kassian, 63. McDavid - 40. Girard, 41. C. Wilson. Střely na branku: 46:30. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Draisaitl (oba Edmonton), 3. Varlamov (Colorado)
Arizona - Calgary 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)
Branky: 1. Stepan, 58. Connauton - 12. Bennett, 14. Gaudreau, 29. Monahan, 46. Jankowski, 52. Tkachuk. Střely na branku: 37:38. Diváci: 11.904. Hvězdy zápasu: 1. Gaudreau, 2. Monahan, 3. Bennett (všichni Calgary)
Los Angeles - Dallas 0:2 (0:0, 0:0, 0:2)
Branky: 52. Seguin, 59. Radulov. Střely na branku: 18:28. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Lehtonen, 2. Seguin (oba Dallas), 3. Quick (Los Angeles)