Kanada postoupila na MSJ do semifinále, Slovensko do čtvrtfinále

OTTAWA

Hokejisté Kanady vybojovali na domácím mistrovství světa hráčů do dvaceti let v Ottawě postup přímo do semifinále, když v souboji o konečné první místo ve skupině A zdolali Spojené státy americké 7:4. Hattrickem se na tom před rekordní návštěvou juniorských světových šampionátu 20 223 diváků podílel John Tavares.

Postup do čtvrtfinále slavilo Slovensko, které zvítězilo v duelu o třetí místo v béčku nad Finskem 3:2 po samostatných nájezdech.

Duel Kanady s USA sledovala vyprodaná hala Scotiabank Place a už potřetí byl na turnaji překonán rekord v návštěvnosti z prosince 1994, kdy navštívilo duel Kanady s Českou republikou v Calgary 19.465 příznivců. I u dalších nových maxim byl na tomto šampionátu v Ottawě český tým - v úvodním utkání s Kanadou (19 622) a v duelu s USA (19 847).

Silvestrovský duel mezi tradičními zámořskými rivaly přinesl velkou podívanou. Kanaďané prohrávali už 0:3, když ve čtvrté minutě otevřel skóre produktivní obránce Shattenkirk, při přesilovce pěti proti třem zvýšil Hayes a v 13. minutě se prosadil i O'Brien. Jenže ještě v úvodní třetině bylo vyrovnáno. Tavares se trefil v přesilovce, za 48 sekund i ve hře v plném počtu hráčů na ledě a v další početní výhodě smazal ztrátu Eberle.

Góly padaly v přesilovkách

Všechny tři góly druhého dějství padly v přesilovkách. Po 37 sekundách hry otočil stav Boychuk, pak ještě vyrovnal Blum, ale v 27. minutě vrátil Kanadě vedení Hodgson. Dramatický zápas rozhodli vítězové posledních čtyř MS až dvěma góly v závěrečné power play USA. Tavares dovršil 47 vteřin před koncem do prázdné branky hattrick a deset sekund před sirénou ještě skóroval Ennis.

Kanada se v neděli v 1:30 středoevropského času utká v semifinále s vítězem čtvrtfinálového duelu mezi Ruskem a Českou republikou. Američané budou hrát o postup mezi nejlepší čtyři v sobotu v 1:30 proti Slovensku a vítěz tohoto utkání narazí na Švédsko.

Slováci si zahrají čtvrtfinále poprvé od roku 2004, v dalších letech museli pravidelně bojovat o záchranu. Tým kouče Štefana Mikeše proti Finsku prohrával. Po bezbrankové úvodní třetině, v které Slováci soupeře přestříleli 11:2, otevřel skóre v 25. minutě v přesilovce pěti proti třem Lucenius.

V "klasické" přesilovce pak vyrovnal třinecký útočník Pánik, po druhé části ale vedl výběr Suomi díky Lahdeho trefě, přestože Slovensko mělo herně navrch. V 49. minutě ale zařídil vyrovnání Bezák a v nájezdech uspělo díky Tatárově rozhodující trefě Slovensko.

Skupina A:
Kanada - USA 7:4 (3:3, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 15. Tavares (Hodgson, Subban), 16. Tavares, 19. Eberle (Hodgson, Subban), 21. Boychuk (Hickey, DiDomenico), 27. Hodgson (Ellis, Subban), 60. Tavares (Esposito), 60. Ennis (Kane) - 4. Shattenkirk, 8. Hayes (Palushaj, Tangradi), 13. O'Brien (Shattenkirk, Bowman), 24. Blum (Schroeder, Fairchild). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Laaksonen - Terho (oba Fin.), Takula (Švéd.). Vyloučení: 5:7, navíc Della Rovere - Hoeffel oba 10 min. Využití: 4:2. Diváci: 20 223.