Živě

Plzeň a Boleslav si zajistily LM, bude v ní sedm českých klubů

25. března 2016 13:53 - Praha

Hokejisté Plzně a Mladé Boleslavi si postupem do semifinále extraligy zajistili shodně premiérovou účast v Lize mistrů. V soutěži doplní čtyři z 26 zakládajících členů s licencí A Liberec, Spartu, Vítkovice a Pardubice, které si účast zajistily definitivně v pátek záchranou v extralize.

 

Pavel Němeček, ČTK

V třetím ročníku obnovené Ligy mistrů bude poprvé sedm českých klubů, protože se kvalifikovalo i Znojmo hrající mezinárodní rakouskou soutěž EBEL. Soupeře v tříčlenných základních skupinách, kterých bude stejně jako loni šestnáct, se týmy dozvědí při losování v Curychu 3. května.

Plzni a Mladé Boleslavi stačilo k zajištění účasti postoupit do semifinále, kde jsou také již jistí účastníci Liberec a Sparta, kteří navíc obsadili i první dvě místa v dlouhodobé části extraligy. To jsou kritéria, při kterých by jinak kluby dostaly přednost před semifinalisty. Znojmo při jisté účasti vítěze základní části EBEL Salcburku se kvalifikovalo z druhého místa.

Všechny tři kluby se mohou těšit na první představení v Lize mistrů. Do předešlých dvou ročníků se kvalifikoval Třinec, v sezóně 2014/15 hrál soutěž také Zlín a v minulém ročníku Litvínov.

Z 22 míst pro celky s licencemi B a C se již zaplnilo dvanáct. Vedle Plzně, Mladé Boleslavi a Znojma to je nově z EBEL i lépe umístěný poražený semifinalista Linec. Ze Švédska si zajistily účast po triumfu v základní části Skelleftea a také Växjö, kterému k tomu stačil při jistém startu všech ostatních účastníků čtvrtfinále postup z předkola.

Vítězstvím v dlouhodobé části domácí soutěže se kvalifikovaly Košice, Mnichov, norský Stavanger a britský Sheffield. Davosu stačilo ve Švýcarsku druhé místo. Už v lednu se kvalifikoval triumfem v Kontinentálním poháru francouzský Rouen.

Play off ještě určí dva účastníky z Finska a po jednom z Německa, Švýcarska, Norska, Slovenska, Dánska, Francie, Běloruska a Polska. Právě zástupci lig z Běloruska a Polska dostávají šanci poprvé, naopak oproti minulému ročníku přišly o jedno místo z dosavadních dvou míst Francie a Velká Británie.

Přehled jistých účastníků hokejové Ligy mistrů v sezoně 2016/17:
Kluby s licencí A:
Bílí Tygři Liberec
HC Dynamo Pardubice
HC Sparta Praha
HC Vítkovice Steel (všechny ČR)
IFK Helsinky
JYP Jyväskylä
KalPa Kuopio
Kärpät Oulu
Tappara Tampere
TPS Turku (všechny Fin.)
Adler Mannheim, Eisbären Berlín
ERC Ingolstadt, Krefeld Pinguine (všechny Něm.)
SC Bern, Fribourg-Gottéron
Curych Lions
EV Zug (všechny Švýc.)
Djurgaarden IF
HC Frölunda
Färjestad
HV 71 Jönköping
HC Linköping
Lulea Hockey (všechny Švéd.)
Red Bull Salcburk
Vídeň Capitals (oba EBEL)
Kluby s licencí B:
HC Škoda Plzeň
BK Mladá Boleslav (oba ČR)
Orli Znojmo
Black Wings Linec (oba EBEL)
Växjö Lakers
Skelleftea AIK (oba Švéd.)
EHC Red Bull Mnichov (Něm.)
HC Davos (Švýc.)
Přibudou 2 kluby z Finska, jeden z Německa a jeden ze Švýcarska.
Kluby s licencí C:
Rouen Dragons (vítěz Kontinentálního poháru)
Stavanger Oilers (Nor.)
HC Košice (SR)
Sheffield Steelers (Brit.)
Přibudou kluby z Norska, Slovenska, Dánska, Francie, Běloruska a Polska.
ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.