Špaček přijal nabídku a bude Růžičkovým asistentem u reprezentace

28. února 2014 11:47 - Praha
(Aktualizováno: 28. února 2014 12:51)

Asistentem nového trenéra české hokejové reprezentace Vladimíra Růžičky bude vedle Ondřeje Weissmanna také Jaroslav Špaček. Čtyřicetiletý olympijský vítěz z Nagana a trojnásobný mistr světa kývl na nabídku, kterou dostal od Růžičky v minulých dnech.

 

Petr Horník, Právo

"Jsem hodně rád, že to Jarda přijal a Plzeň mu to také dovolila," řekl ČTK Růžička, který byl zvolen novým koučem národního týmu na středečním výkonném výboru Českého svazu ledního hokeje. Nahradil Aloise Hadamczika, který v pondělí rezignoval. Hadamczikovými asistenty byli Josef Paleček a František Musil.

Špaček v listopadu 2012 oficiálně ukončil kariéru po dlouholetém působení v NHL. Pak začal působit v extraligové Plzni, kde pomáhal trenéru Milanu Razýmovi s obránci. Vypomáhal nejdříve jen částečně při domácích zápase, měl na starosti obranu a postupně se ve vrcholící sezoně zapojil naplno.

Navíc se překvapivě vrátil na led, když ve třech finálových zápasech nastoupil v defenzivě Plzně při úspěšném tažení za vůbec prvním titulem v klubové historii.

Defenzivu by měl mít v národním týmu na starosti podobně jako v Plzni, kde má stejný model spolupráce jako v minulé sezoně. "Chtěl bych, aby dělal to, co v Plzni. Má také k hráčům věkově blíže. Navíc má Jarda dlouholeté zkušenosti z NHL i z reprezentace a dokáže je prodat. Ukázal to právě v Plzni," doplnil Růžička.

Kouč mistrů světa z let 2005 a 2010, který se vrací k národnímu týmu po téměř čtyřech letech, už dříve prohlásil, že chce mít u sebe spolupracovníky, s kterými si lidsky rozumí, ale zároveň budou oponenty jeho hokejovým myšlenkám. "S Ondrou Weissmannem to tak máme a Jarda je taky takový," řekl Růžička na adresu bývalého hráče i švédského Färjestadu a v NHL Floridy, Chicaga, Columbusu, Edmontonu, Buffala, Montrealu a Caroliny.

Špaček s Růžičkou získal zlato v Naganu

"Je to důležité. My se s Ondrou Weissmannem pořád dohadujeme i kolikrát hádáme. O tom to je, že každý má nějaký pohled a řešíte to. Není to o tom říkat si pořád, že tohle je dobře. V hokeji pořád hledáte i ty špatné věci. Protože víte, že přijde další zápas a ty špatné věci se tam ukážou a může se kvůli tomu prohrát zápas," doplnil Růžička.

Špaček prožil společně s Růžičkou opojné chvíle po zisku zlata v Naganu. Ve sbírce bývalého zadáka s bohatými zkušenostmi z NHL jsou i tři tituly mistra světa (1999, 2001 a 2005), přičemž u toho posledního hrál právě pod Růžičkou, jenž ho krátce vedl i ve Slavii. Za národní tým hrál Špaček naposledy v roce 2006 na olympijských hrách v Turíně, kde získal bronz.

Příští týden se Růžička sejde se svým současným asistentem ve Slavii Weissmannem i Špačkem na schůzce, kde budou řešit program přípravy národního týmu. Tu komplikuje fakt, že jsou angažovaní v klubech. "Budeme řešit všechno tam, teď se soustředím na zápas a boj o play off," řekl Růžička, jehož dnes se Slavií čeká duel s Třincem.

Český národní tým už 10. dubna hraje první zápas Euro Hockey Challenge proti Dánsku, začátek přípravy navíc startuje obvykle ještě o pár týdnů dříve pro hráče, kterým skončila klubová sezona. Reprezentaci čeká celkem v EHCh šest utkání - dvojzápasy doma s Dány, pak s Nory a také ve Švýcarsku.

Potom se ještě na začátku května konají Švédské hry ve Stockholmu. Mistrovství světa v Minsku se hraje od 9. do 25. května. Slavia v případě postupu do play off může být ve hře teoreticky až do 29. dubna, kdy se hraje rozhodující sedmé finále. Při pádu do skupiny o udržení by hrála do 23. března. Plzeň má jistotu postupu do čtvrtfinále.

ČTK

Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace


Hokejová Tipsport Extraliga 2020/21

Již 28. ročník nejvyšší domácí hokejové soutěže je naplánován na 17. září - 7. března. Sezónu hraje 14 týmů, které postupně odehrají 52 kol. Na konci ročníku žádný tým nesestoupí.

Patička stránky: