Hokejisté neudrželi vedení nad Finy a zase prohráli

Stejně jako v předchozích dvou letech, i letos skončili čeští hokejisté v seriálu Euro Hockey Tour poslední. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika v neděli prohráli zápas s Finskem o konečné třetí místo 2:3, když ve druhé třetině ztratili dvoubrankový náskok z úvodu zápasu.

Čeští hokejisté, v jejichž sestavě se nakonec nečekaně objevil místo nemocného Hořavy Kracík, začali utkání aktivně. Při Kudrnově a Ševcově vyloučení se sice dostali pod finský tlak, brankář Svoboda však žádnou ošemetnou situaci řešit nemusel. Jeho spoluhráči totiž dnes bránili mnohem zodpovědněji než v předešlých zápasech ve Stockholmu.

Navíc se jim poprvé na severu Evropy podařilo dát i první branku zápasu. V deváté minutě prostřelil Prorok gólmana Norrenu a Česko vedlo. Vzápětí se navíc Seveřané museli 45 vteřin bránit ve třech proti pěti, což ale zvládli. Přesto inkasovali podruhé. Štefan přihrál od mantinelu Balaštíkovi a spolupráce dvou posil z NHL skončila úspěchem. Útočník Columbusu se tak dočkal svého jubilejního desátého gólu v dresu národního týmu.

Vzápětí mohl přidat třetí branku obránce Novák, jeho střela od modré ale skončila na horní tyčce. A Češi toho později litovali. Přestože odehráli svou nejlepší dvacetiminutovku v Globe Areně, další úspěch už nepřidali a Finové v druhé třetině zápas otočili. Své role si prohodili i brankáři. Zatímco v úvodu byl v permanenci Norrena a Svoboda si připsal jen čtyři zákroky, po přestávce bylo všechno jinak.

Svoboda sice ještě pokusy Peltonena a Lehtonena v přesilových hrách zastavil, v polovině utkání ale kapituloval. Čech zastavil unikajícího Ritu jen za cenu faulu a švédský rozhodčí nařídil trestné střílení, kterého se ujal nejzkušenější hráč soupeře Peltonen a nezaváhal. O dvě minuty později už bylo vyrovnáno, když Hentunen tečoval Söderholmovo nahození od modré čáry mimo Svobodův dosah.

Obrat mohl krátce nato dokonat Valtonen, jenž protlačil puk mezi betony gólmana švédské Timry, avšak těsně minul branku. Tolik štěstí už Svoboda neměl v 39. minutě, kdy se ve středním pásmu nedohodli Blaťák s Balaštíkem na odehrání kotouče do bezpečí a Rita toho využil ke vstřelení třetí branky.

Na zkorigování stavu a vynucení si alespoň prodloužení už poté český tým, z kterého by se měla přibližně polovina hráčů představit na nadcházejícím mistrovství světa, neměl sílu. Češi tak zakončili od roku 1997 nejhorší sezonu v EHT další porážkou.

Česko - Finsko 2:3 (2:0, 0:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 9. Prorok (Kudrna, Peterek), 14. Balaštík (Štefan, M. Čech) - 30. Peltonen z trest. střílení, 32. Hentunen (Söderholm, Pärssinen), 39. Rita. Rozhodčí: Lärking - Carlman, Sabelström (všichni Švéd.). Vyloučení: 11:6. Bez využití. Diváci: 1597.
Česko: A. Svoboda - Z. Michálek, Blaťák, Škoula, Krajíček, Ševc, M. Čech, J. Novák, Kutlák - Bednář, Kracík, Hubáček - Irgl, Marek, Rolínek - Tenkrát, Štefan, Balaštík - Kudrna, Peterek, Prorok. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Finsko: Norrena - Nummelin, Mäntylä, Kukkonen, Lehtonen, Söderholm, Luoma, Malmivaara - T. Ruutu, Santala, Peltonen - Pärssinen, Kontiola, Hentunen - Rita, Pirnes, Kerman - J. Ruutu, M. Koivu, Valtonen - Pesonen. Trenér: Erkka Westerlund.