Fenomenální Bolt má další zlato! Sprintérský král ovládl i dvoustovku

Rio de Janeiro

Jamajčan Usain Bolt vyhrál na třetích olympijských hrách za sebou sprinterský double. Po stovce triumfoval v Riu de Janeiro i na dvojnásobné trati a vybojoval svoji osmou zlatou olympijskou medaili. V Pekingu 2008 i Londýně 2012 přidal k oběma individuálním titulům i triumf ve štafetě a v Brazílii to stále může zopakovat.

Usain Bolt se po stovce radoval ze zlaté medaile i na dvojnásobné trati.

Bolt svoji nadvládu potvrdil suverénně, ve finále zvítězil v čase 19,78 a nikdo jiný se pod hranici 20 sekund nedostal. Při absenci Američana Justina Gatlina, který nepostoupil ze semifinále, skončil druhý Kanaďan Andre de Grasse a přidal stříbro k bronzu ze stovky. Třetí doběhl Francouz Christophe Lemaitre.

Olympijským vítězem ve vrhu koulí se stal Američan Ryan Crouser. První medaili z významné soutěže v kariéře si třiadvacetiletý atlet v Riu de Janeiro vysloužil olympijským rekordem 22,52 metru. O pět centimetrů tím vylepšil výkon Ulfa Timmermanna ze Soulu 1988.

Americký double v Brazílii završil mistr světa Joe Kovacs výkonem 21,78, třetí skončil Novozélanďan Tomas Walsh (21,36). Obhájce prvenství Tomasz Majewski z Polska na třetí olympijské zlato za sebou nedosáhl a skončil šestý těsně před dvojnásobným světovým šampionem a obhájcem stříbra Davidem Storlem z Německa. Český reprezentant Tomáš Staněk vypadl už v dopolední kvalifikaci.

Americké obhájkyně zlatých medailí ve štafetě na 4x100 metrů využily druhou šanci a v dodatečném závodě se kvalifikovaly do finále. Z rozběhu byly původně diskvalifikovány kvůli chybné předávce, ale uspěly s protestem. Rozhodčí přistoupili na argument, že Alyson Felixovou rozhodil těsně před předávkou kontakt s Brazilkou Francielou Krasuckou, která se na moment dostala částí těla do vedlejší dráhy. V opakovaném sóloběhu kvarteto USA dosáhlo času 41,77 sekundy a odsunulo mimo postup čínské sprinterky.