Plavec z týmu uprchlíků si na OH zvyká na pozornost, učil se sambu

8. srpna 2016 16:41 - Rio de Janeiro

Syrský plavec Rami Anis, který na olympijských hrách reprezentuje tým uprchlíků, si v Riu zvyká na pozornost ostatních sportovců v olympijské vesnici. Zatím největším zážitkem pro něj byla účast na slavnostním zahájení. Tým uprchlíků pod olympijskou vlajkou nastupoval bezprostředně před domácí výpravou a dočkal se podobných ovací jako Brazilci.

 

Charlie Riedel, ČTK/AP

"Je to těžké popsat. A naučil jsem se sambu a trochu jsme si ji v noci vyzkoušel. Možná po závodech si ještě trochu zatančím," vyprávěl na webu her pětadvacetiletý plavec.

Do povědomí se dostal, když média přinesla na konci července zprávu, jak slavný Američan Michael Phelps na mistrovství světa před sedmi lety odmítl jeho žádost o společné selfie. Tehdy ještě Anis reprezentoval Sýrii, kterou kvůli občanské válce v roce 2011 opustil. "Doufám, že si to v novinách přečetl. Možná tentokrát bude on žádat o selfie se mnou," řekl se smíchem.

Bojuje s koncentrací

Kvůli pozornosti okolí i médií je pro něj těžké se koncentrovat na přípravu na závody na 100 metrů volný způsob a 100 metrů znak, které ho v Riu čekají. Všimla si toho i jeho belgická trenérka Carine Verbauwenová. "Jestli se na startovním bloku podívá nahoru do publika místo toho, aby se díval do dráhy, tak ho zastřelím," vyhrožovala s nadsázkou.

Z rodného Aleppa uprchl před pěti lety Anis nejprve do Istanbulu, kde žil jeho bratr. "Myslel jsem si, že zůstanu v Turecku několik měsíců a pak se vrátím do své země," řekl plavec.

Situace v Sýrii se ale nezlepšila, a když nedostal povolení reprezentovat Turecko v plavání, vydal se stejně jako tisíce uprchlíků na člunu do Řecka. Nakonec se usadil v Belgii, kde loni získal azyl.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..