Hlavní obsah

První dopingový skandál. Koulařka Ostapčuková přijde o zlato i buřty od sponzora

Londýn

Držitelka zlaté medaile v olympijském závodu koulařek Naděžda Ostapčuková nebudila důvěru od první chvíle. Den po skončení her je jasné, kde měl supervýkon běloruské závodnice kořeny. Dopingový test odhalil anabolický steroid metenolon, který Ostapčuková měla jak ve vzorku před soutěží, tak po soutěži. Běloruska tak musí vrátit zlato, které dostane původní favoritka a obhájkyně triumfu z Pekingu Novozélanďanka Valerie Adamsová.

Foto: Eddie Keogh, Reuters

Takhle plakala Naděžda Ostapčuková při vyhlašovacím ceremoniálu. Po zveřejnění dopingu jí zůstávají oči pro pláč znovu, tenokrát však nikoliv z radosti.

Článek
Fotogalerie

Jednatřicetiletá Ostapčuková se tak podle agentury SID postarala o desátý dopingový případ během her, které v neděli skončily, nicméně poprvé se diskvalifikace týká medailisty.

Mezinárodní olympijský výbor dnes uvedl, že bývalá mistryně světa a Evropy Ostapčuková byla poprvé testována den před soutěží a podruhé den po ní. Přítomnost zakázané látky vykázaly oba vzorky.

"Nařídili jsme Běloruskému olympijskému výboru, aby co nejdříve vrátil medaili, diplom a odznak pro medailistu, které sportovkyně dostala," oznámil MOV.

"Samozřejmě budeme proti tomuto rozhodnutí bojovat. Zatím ale není jasné, kde budeme protestovat," uvedla Ostapčuková. Měla by přijít také o prémii v přepočtu tři milióny korun a zvláštní bonus od sponzora, běloruského výrobce uzenin, který slíbil atletům za zlato doživotní zásobování zdarma.

Ostapčuková vyhrála přesně před týdnem koulařskou soutěž díky vrhu 21,36 metru a Adamsovou porazila o 66 centimetrů. V červenci na mítinku doma v Minsku zaznamenala výkon 21,58, což byla nejdelší vzdálenost pod otevřeným nebem od roku 1998.

Nemám slov, prohlásila Adamsová

"Naprosto nemám slov. Asi mi bude chvíli trvat, než to zpracuju," uvedla v tiskovém prohlášení po diskvalifikaci Ostapčukové nová vítězka Adamsová. "Zároveň je to povzbuzení pro sportovce, jako jsem já, kteří jsou čistí, že tento systém funguje a dopingoví podvodníci jsou chytáni," dodala sedmadvacetiletá Novozélanďanka.

Trojnásobná mistryně světa Adamsová, jež několik let závodila pod vyvdaným jménem Viliová, tak má z osmi velkých akcí od roku 2007 sedm zlatých medailí. Jedinou porážku ji uštědřila na halovém MS 2010 právě Ostapčuková.

Zpráva o dopingu jedné z vítězek her přišla několik hodin poté, co zhasl olympijský oheň, a den poté, co prezident MOV Jacques Rogge označil boj s dopingem za úspěšný.

Před Ostapčukovou byl jediným sportovcem diskvalifikovaným za doping po soutěži v Londýně americký judista Nick Delpopolo, jenž kvůli stopám marihuany ve vzorku moči přišel o sedmé místo v kategorii do 73 kg. Ostatní přistižení měli pozitivní test v přípravném období.

Bělorusové poslali domů z Londýna ještě před soutěží kladiváře Ivana Tichona po upozornění Mezinárodní atletické federace, že se v jeho vzorcích odebraných v minulosti objevily zakázané látky.

Podle německého dopingového experta Wernera Frankeho nebyl pozitivní test Ostapčukové překvapením. "Překvapivé je jen to, že je někdo tak hloupý, že se nechá chytit při soutěži. Celý rok plánovala své starty tak, aby nemohla být kompetentně testována," řekl agentuře DPA.

Výsledky závodu koulařek (po diskvalifikaci vítězky Ostapčukové)
1. Adamsová (N. Zél.) 20,70, 2. Kolodková (Rus.) 20,48, 3. Kung Li-ťiao 20,22, 4. Li Ling (obě Čína) 19,63, 5. Carterová (USA) 19,42, 6. Liou Siang-žung (Čína) 19,18, 7. Arcanjová (Braz.) 19,02, 8. Tarasovová (Rus.) 19,00.

Reklama