Basketbalistky Číny porazily Mali a připsaly si třetí výhru

PEKING

Čínské basketbalistky, jež budou v neděli posledním soupeřem českého týmu v základní skupině olympijského turnaje, dnes podle očekávání porazily o 21 bodů outsidera z Mali a připsaly si třetí vítězství. Pokud domácí celek nad týmem trenéra Jana Bobrovského vyhraje, postoupí do čtvrtfinále z druhého místa a vyhne se papírově nejtěžším soupeřkám ze skupiny A.

Z prvního místa půjdou do čtvrtfinále suverénky z USA, jež dnes ve svém čtvrtém duelu deklasovaly 93:55 Španělsko a jsou před závěrečným duelem s Novým Zélandem stoprocentně úspěšné.

Po předpokládaném nedělním vítězství Španělek nad Mali musejí české hráčky porazit o 12 bodů Čínu, aby skončily ve skupině třetí. Pátý tým z minulých her v Aténách ještě může teoreticky postoupit z druhého místa, to by však musel domácí výběr zdolat o 36 bodů.

Na prvních dvou místech tabulky skupiny A nejspíš skončí někdo z dua týmů Rusko a Austrálie, které v pátek zvládly vyhrát i čtvrtý duel na turnaji. Rusky zlomily odpor Brazilek až v závěrečné čtvrtině, Australanky utkání s Lotyšskem rozhodly především v třetí čtvrtině, kdy nasázely soupeřkám 35 bodů.

Mistryně světa Australanky již nemohou skončit hůře než druhé a jsou stejně jako Rusky potenciálními čtvrtfinálovými soupeřkami českých basketbalistek, které si dnes výhrou nad Novým Zélandem zajistily postup do vyřazovacích bojů. Tradiční oporou Australanek byla Lauren Jacksonová, která za 26 minut pobytu na palubovce nastřílela 30 bodů.

Čtvrtfinále mají ve skupině A jisté i bronzové medailistky z ME Bělorusky po výhře 63:53 nad Koreou. Tu naopak čeká v posledním kole přímý souboj o postup s Lotyšskem.

BASKETBAL - ženy:
Skupina A:
Austrálie - Lotyšsko 96:73 (41:38), Rusko - Brazílie 74:64 (35:41), Bělorusko - Korejská republika 63:53 (33:28).
Skupina B:
Česká republika - Nový Zéland 90:59 (26:12, 44:31, 65:38)
Nejvíce bodů: Machová 23, Vítečková 21, Večeřová 14, Veselá 13, Kulichová a Hartigová po 6 - Marinová 22, Kerrová 12, Wallbuttonová 9. Trestné hody: 25/21 - 12/10. Fauly: 17:23. Trojky: 7:5. Diváci: 11 083.
Čína - Mali 69:48 (47:20)
Nejvíce bodů: Miao Li-ťie 25, Čchen Siao-li a Čchen Nan po 11 - Diawaraová a Sinintaová po 11, Sissoková 9.
USA - Španělsko 93:55 (39:34)
Nejvíce bodů: Thompsonová 17, Leslieová 14, Parkerová 13, Taurasiová 12, Fowlesová 10 - Valdemorová 17, Martinezová a Montaňanová po 10.