Vettel prolomil Hamiltonovu nadvládu. Brit po kolizi předvedl úžasnou stíhačku

Silverstone

Němec Sebastian Vettel s ferrari vyhrál GP Británie v Silverstonu. Prolomil tak tamní čtyřletou nadvládu domácího Lewise Hamiltona. Ten s mercedesem dnes nešťastně začal, po kolizi s Finem Kimim Räikkönenem ztrácel. Byl úplně vzadu, ale vrátil se do boje o čelo a skončil druhý, což mu ovšem nestačilo na mnohými očekávaný posun do čela MS. Vettel v desátém dílu seriálu před obhájcem titulu zvýšil náskok na prvním místě průběžného pořadí z jednoho na osm bodů.

Sebastian Vettel z Německa na trati v Silverstonu.

Vettel o vítězství rozhodl v 47. kole, kdy po dramatickém průběhu dokázal z druhé pozice předjet vedoucího Valtteriho Bottase.

Před týmového kolegu se ještě dostal i Hamilton a čtyřnásobný mistr světa tak zachránil naprosto katastrofický vstup do závodu.

Do něj sice Hamilton odstartoval po vítězství v kvalifikaci z pole position, ale hned ho předjeli Vettel s Bottasem. Brit navíc vzápětí po kolizi s Kimim Räikkönenem vyjel z trati a propadl se až na osmnáctou příčku. Pilot Ferrari dostal za zavinění nehody desetisekundovou penalizaci.

Hamilton se však velmi rychle dokázal dostat zpět a už v 15. kole byl na pátém místě. Ve 22. kole se dokonce objevil na druhé příčce, ale jako jediný z favoritů ještě nebyl v boxech. Pro nové pneumatiky zajel až v 25. kole a na trať se vrátil na šesté pozici. A zahájil nový útok.

Ve 33. kole po nehodě Marcuse Ericssona ze Sauberu vyjel safety car, kterého vedoucí Vettel využil k druhé zastávce v depu a klesl na druhé místo za Bottase. Zpomalovací vůz však pomohl třetímu Hamiltonovi smazat výraznou ztrátu na vedoucí dvojici.

Závodit se začalo v 37. kole, ale dva okruhy nato byl safety car opět na trati, tentokrát po kolizi Romaina Grosjeana z Haasu a Carlose Sainze z Renaultu. Do boxů se zpomalovací vůz vrátil v 41. kole a Vettel okamžitě začal útočit na vedoucího Bottase.

Finský pilot odolával až do 47. kola, kdy se čtyřnásobný mistr světa dostal na první místo. Bottas nakonec dojel až čtvrtý, když se před něj dostali i Hamilton a Räikkönen. Britský pilot sice promarnil možnost vyhrát domácí závod popáté za sebou a při pouhé jednobodové ztrátě se posunout zpět do čela MS, alespoň však minimalizoval ztrátu v souboji o titul.