Formule 1

V Mugellu zahájil přípravu na toskánskou GP nejrychleji Bottas

11. září 2020 13:20 - Moskva/Praha
(Aktualizováno: 11. září 2020 16:55)

Páteční tréninky na Velkou cenu Toskánska F1 v Mugellu ovládl Valtteri Bottas z Mercedesu. Dopoledne jen o 48 tisícin sekundy předčil Maxe Verstappena z Red Bullu, ve druhé rychlejší části pak o dvě desetiny porazil týmového kolegu a šestinásobného mistra světa Lewise Hamiltona.

Jennifer Lorenzini, Reuters

Ve druhém a o téměř sekundu rychlejším tréninku Bottas zaznamenal čas 1:16,989 a obhájce titulu a vedoucího jezdce průběžného pořadí Hamiltona, na kterého na druhé příčce ztrácí 47 bodů, porazil o 207 tisícin. Třetí příčku obsadil Verstappen se ztrátou 246 tisícin sekundy.

V prvním tréninku Bottas zvítězil 48 tisícin před Verstappenem a třetím místem povzbudil naděje skomírajícího Ferrari Charles Leclerc, ale radost italské stáje na domácím testovacím okruhu navíc při výročí jubilejního 1000. závodu ve formuli neměla dlouhého trvání.

Pilot formule 1 Hamilton založil vlastní závodní tým

Ve druhém tréninku už byl totiž Leclerc se ztrátou téměř sekundu a půl desátý, zatímco druhý pilot Ferrari Sebastian Vettel o jednu příčku vylepšil dopolední výkon a byl dvanáctý. Čtyřnásobnému mistru světa navíc den po oznámení budoucího angažmá ve stáji Aston Martin navíc na konci odpolední části selhal motor.

Vettel bude v F1 pokračovat v barvách stáje Aston Martin

Sergio Pérez, jehož Vettel od příští sezony v kokpitu vystřídá, dostal za incident z druhého tréninku penalizaci jednoho místa na startovním roštu. Mexický pilot týmu Racing Point při výjezdu z boxů zavinil kolizi s Kimim Räikkönenem a před nedělním závodem si proti výsledku kvalifikace o příčku pohorší.

Nečekaný vítěz předchozího závodu v Monze Pierre Gasly z týmu Alpha Tauri zajel pátý čas. Ve druhém tréninku se však propadl na osmou příčku.

V Mugellu se závod F1 jede poprvé v historii a v této sezoně je Velká cena Toskánska zároveň první, při níž mohou být v ochozech alespoň nějací diváci. Italští pořadatelé mohou každý den vpustit do areálu 2880 příznivců, kteří závod sledují na třech tribunách a v předepsaných rozestupech.

Tréninky na Velkou cenu Toskánska, závod MS formule 1 v Mugellu (Itálie) - 1. trénink:
1. Bottas (Fin./Mercedes) 1:17,879