Živě

Nová fakta o hrozivé nehodě pilota formule 1. Naboural v rychlosti téměř 200 km/h!

6. března 2021 10:00 - Londýn

Francouzský pilot Romain Grosjean při hrozivé nehodě v listopadové Velké ceně Bahrajnu formule 1 narazil do bariéry v rychlosti 192 km/h a čelil přetížení 67 G. Ve zprávě z vyšetřování to uvedla Mezinárodní automobilová federace (FIA).

 

Bryn Lennon, Reuters

Grosjeanův vůz stáje Haas krátce po startu vletěl do bariéry, rozpůlil se, explodoval a začal hořet. Pilot jako zázrakem vyvázl bez vážnějších zranění a utrpěl jen lehké popáleniny, přestože podle vlastních slov byl přesvědčený, že v hořícím voze zemře.

Podle údajů FIA byl čtyřiatřicetiletý Grosjean, kterého od nejhoršího ochránil také často kritizovaný ochranný rám kolem kokpitu tzv. halo, v hořícím voze 27 sekund. Záchranka na místo dorazila za jedenáct sekund. Závod byl pozastaven 5,5 sekundy po nehodě.

Explozi podle vyšetřovatelů způsobil poškozený ochranný systém palivové nádrže. "Máme dostatek důležitých poznatků, abychom mohli pracovat na dalším zvýšení bezpečnosti ve formuli 1 i motoristickém sportu jako takovém," uvedl předseda federace Jean Todt.

Vteřiny od smrti! Jak záchranáři pomáhali pilotovi z hořícího vozu?

"Ochranné vybavení jezdce včetně helmy, ochrany hlavy a krku, ochranný kokpit a systém halo fungovaly přesně tak, jak se od nich očekávalo a ochránily pilota a vypořádaly se s nárazem při nehodě," uvedla FIA, která se nyní na základě vyšetřování dalších 18 nehod z různých závodů bude zabývat dalším zlepšením bezpečnosti.

ČTK

Sport 2 Vítěz: M. Verstappen (Red Bull) Velká cena Francie - kvalifikace Vítěz: M. Verstappen (Red Bull) konec
20210619T15:00:00+0200
Velká cena Francie - kvalifikace
Velká cena Francie - kvalifikace
Velká cena Francie - kvalifikace

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.