Saúdská Arábie má nejdelší a nejrychlejší městský okruh v F1

18. března 2021 17:04 - Londýn

Premiérová Velká cena Saúdské Arábie se pojede v prosinci v Džiddě na nejdelším a nejrychlejším městském okruhu v současné formuli 1. Zástupci seriálu dnes představili trať, na níž slibují souboje kolo na kolo a maximální rychlosti 322 km/h.

 

Twitter@Astoraka

Grand Prix se pojede ve městě u Rudého moře 5. prosince pod umělým osvětlením na okruhu o délce 6175 m, kterou v kalendáři MS překonává pouze belgické Spa. Formule se budou prohánět v drtivé většina na již existujících silnicích, čeká je 27 zatáček v předpokládané průměrné rychlosti 252,8 km/h, kterou překonává pouze absolutně nejrychlejší Monza.

Ředitel F1 Ross Brawn slibuje, že okruh nabídne mnoho příležitostí k předjíždění a dramatické souboje. "Nechceme ty staré klasické městské okruhy, kde zatáčíte do pravého úhlu. Chceme rychlé okruhy, které budou pro jezdce náročné a jezdci je budou milovat. Chceme okruhy, na kterých budou k vidění souboje kolo na kolo," řekl Brawn.

Nejrychlejším městským okruhem z hlediska průměrné rychlosti byl dosud Albert Park v Melbourne (237,2 km/h), nejdelším s 6003 m ázerbájdžánská metropole Baku.

Sezona formule 1 začne příští víkend v Bahrajnu. Grand Prix Saúdské Arábie bude předposlední z rekordních 23 Velkých cen.

ČTK

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.