Formule 1 plná změn. TOP zajímavosti nové sezony

26. března 2021 19:28 - Praha

Velkou cenou Bahrajnu startuje nová sezona mistrovství světa formule 1. Seriál dozná letos hned několika změn. Které jsou ty nejzajímavější?

 

Jebreili Kamran, ČTK

  • Třiadvacet Grand Prix! Majitel komerčních práv na F1 Liberty Media prosadil rozšíření kalendáře. Po šestatřiceti letech se znovu pojede v Zandvoortu. Poprvé v historii v Saúdské Arábii. Kvůli pandemii byl vyškrtnut závod v Číně. Závod ve Vietnamu ztratil podporu místních úřadů po zatčení starosty Hanoje kvůli korupci v souvislosti s F1.
 
  • Šampionát zavede rozpočtový strop. Týmy mohou utratit maximálně 145 milionů dolarů ročně. Musí používat komerčně dostupně materiály a předkládat roční výdaje. V příštích letech má dojít k postupnému snižování rozpočtového stropu až na 100 milionů dolarů. Daný rozpočet platí pro 21 závodů, každá GP navrch znamená navýšení budgetu o milion. Do limitu se nepočítají platy pilotů, tří nejvyšších představitelů týmu a rozpočet na marketing.
 
  • Zvedly se minimální hmotnosti monopostů. Minimální váha nenatankovaného stroje je místo dosavadních 746 kilogramů vyšší o 6 kilogramů. Minimální hmotnost pohonné jednotky vzrostla ze 145 na 150 kilogramů. Změna má za cíl nepoužívat neúměrně drahé materiály.
 
  • Změna délky tréninků. Dosud byl první a druhý trénink dlouhý 90 minut, sobotní měřil 60 minut. Nyní je nově možné trénovat ve všech případech jen 60 minut.
 
  • Zelená novým materiálům. Vedení šampionátu povolilo v rámci změny technických předpisů užívat len, konopí, bavlnu či bambus. Je otázka, kdo první nových technologií využije.
 
  • Japonsko má poprvé od roku 2014 jezdecké zastoupení v seriálu. Yuki Tsunoda bude jezdit za tým Scuderia Alpha Tauri, naposledy jezdil Kamuj Kobajaši za Caterham.
 
  • Tým Haas vstoupí do šampionátu s dvojici zelenáčů. Mick Schumacher a Nikita Mazepin dosud neodjeli ani jeden závod. Mazepin navíc jako ruský rodák musí kvůli dopingovým skandálům ruských sportovců startovat pod neutrální vlajkou. V případě jeho vítězství se nebude hrát ruská hymna.
Radek Malina, Sport.cz, Právo

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1


Formule 1 2021

72. ročník mistroství světa navazuje a velmi omezenou sezónu 2020 a fanouškům nabídne rekordní porci hned dvaadvaceti závodů. Do kalendáře se vrací Velká cena Nizozemska, premiéru si odbyde okruh v Džiddě. Sezóna začíná 28. března v Bahrajnu, poslední závod je naplánován na 12. prosince v Abú Zabí. Na rekordní osmý titul útočí obhájce celkového triumfu Lewis Hamilton.