Hamilton unikl trestu za blokování a slaví pole position v Silverstonu

Silverstone

Kvalifikaci na nedělní Velkou cenu Británie formule 1 suverénně vyhrál domácí Lewis Hamilton z Mercedesu před dvojicí jezdců Ferrari. Druhého Fina Kimiho Räikkönena porazil o 547 tisícin sekundy. Třetí byl vedoucí muž mistrovství světa Němec Sebastian Vettel, na kterého Hamilton v průběžném pořadí ztrácí 20 bodů.

Lewis Hamilton zdraví diváky v Silverstonu po úspěšně zvládnuté kvalifikaci.

Na Hamiltonově postavení nic nezměnilo ani vyšetřování incidentu z poslední části kvalifikace. Jury však stížnost Romaina Grosjeana, který obvinil britského jezdce z blokování na trati, smetla ze stolu. "Myslím, že kdyby nešlo o muže bojujícího o titul, sankce by přišla. Příště asi budu muset nacpat přední křídlo do jeho difuzoru, aby bylo blokování zřetelné," čertil se francouzský jezdec stáje Haas.

Hamilton si zajistil 67. pole position v kariéře a už pouze jedno kvalifikační vítězství ho dělí od rekordu Němce Michaela Schumachera. Do britské Grand Prix odstartuje trojnásobný světový šampión z prvního místa popáté, čímž vyrovnal rekord Jima Clarka.

Na další historické zápisy skotské legendy bude Hamilton útočit v neděli. Clarka má šanci napodobit čtvrtým triumfem ve Velké ceně Británie za sebou a také celkově pátým vítězstvím.

Nejrychlejší kvalifikační čas 1:26,600 minuty zajel Hamilton na samý závěr bojů o místa na startu. "Vždycky se snažím až do konce vymáčknout to nejlepší," řekl britský pilot.

Čtvrtý v kvalifikaci skončil jeho kolega z Mercedesu Fin Valtteri Bottas. Vítěz předchozího závodu v Rakousku ale kvůli předčasné výměně převodovky odstartuje až z desátého místa. Ze stejného důvodu postihla penalizace v podobě posunu o pět příček na startu dozadu Australana Daniela Ricciarda z Red Bullu, který byl však v kvalifikaci poslední dvacátý.