Živě

Motocyklista Podmol formálně splnil podmínky ke startu na Dakaru

10. října 2020 20:58 - Sevilla

Český motocyklový závodník Libor Podmol se na Andalucía Rallye umístil na třetím místě mezi nováčky. Stejné umístění bral v závěrečné sobotní etapě. Tím se oficiálně kvalifikoval na Dakarskou rallye. „Byla to pro mě první ostrá rallye na velké motorce a musím říci, že je to drsnější než jsem čekal. Vím, na čem mám pracovat na Dakar,“ prohlásil slavný freestyle motokrosař z týmu Orion – Moto Racing Group, který se ve Španělsku seznámil například s Násirem al-Attíjou.

 

Orion - Moto Racing Group

Na prašných a písčitých cestách u španělské Sevilly nebo Jerezu se Podmol poměřil se světovou špičkou dálkových soutěží a pořádně si vyzkoušel jízdu a navigaci na jeho dakarské motorce značky Husqvarna. Se vším se popasoval dobře. „Jsme s výsledkem spokojení. Libor měl několik krizových situacích, ze kterých se pokaždé dostal. Soutěž byla v mnoho věcech podobná Dakaru, se vším si poradil dobře a je to motivace do další části přípravy," tvrdil Ervín Krajčovič z týmu Orion – Moto Racing Group.

Podmol ztratil v cíli na vítězného Davida Knighta 17 minut, druhé místo bral Španěl Tosha Schareina. Přitom po sobotní etapě mohlo být všechno jinak, český závodník totiž skončil s motorkou v ostnatém drátu. „Na dvacátém kilometru jsem kvůli menší skále vyletěl metr a půl do vzduchu a mířil motorkou od ostnatého drátu. Myslel jsem, že se od něj odrazím a pojedu dál, ale ten plot mě chytil a strhl mi dres a chránič, zahákl se za řídítko. Zároveň mě to katapultovalo z motorky," popisoval Podmol nepříjemnou situaci.

Podmol skočil salto na motorce pro Dakar! Jako bych dopadal s kamionem, tvrdí

V polovině etapy navíc zjistil, že neprojel dvěma wainpointy a dostal čtyřminutovou penalizaci. „To byla ztráta, kterou jsem musel dohnat, pokud jsem chtěl pomýšlet na stupně vítězů v této kategorii. To se nakonec povedlo," prohlásil Podmol, kterého potěšilo také srovnání s továrními jezdci. „V sobotu mi i se dvěma pády chybělo jen pět až šest minut na úplnou špičku, což si myslím, že je super pro nováčka. Jsem rád, že jsem ukázal rychlost."

Zároveň se Podmol ve Španělsku seznámil také s dalšími elitními závodníky, například s vítězem Dakaru Násirem al-Attíjou. „Přišel za mnou sám, chtěl se seznámit. Dokonce mě pozval k sobě domů do Kataru. Prý mám přiletět, vzít si jenom helmu a postará se o mě," usmál se Podmol, který si dá týden pauzu a pak se bude společně s týmem Orion – Moto Racing Group finálně připravovat na Dakarskou rallye, která proběhne v lednu.

rjm, Sport.cz

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.