Rubriky:

Ostatní

Valachová o mimořádné dotaci: Dát 76 miliónů ČOV bylo kvůli účasti na ZOH nezbytné

6. září 2018 14:08 - Praha

Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová trvá na tom, že kritizovaná mimořádná dotace 76 miliónů korun pro Český olympijský výbor z roku 2017 byla správná. Tvrdí, že bez ní by možná česká výprava neodcestovala na letošní zimní olympijské hry v Pchjongčchangu. Valachová dnešní tiskovou konferenci svolala po zveřejnění informace, že na ni kvůli této dotaci bylo podáno trestní oznámení.

 

Petr Horník, Právo

Tu podali zástupci České unie sportu (ČUS), jejíž představitelé tuto dotaci opakovaně napadají. "Nikdy se mimořádná dotace tohoto rozsahu pro sportovní střešní organizace takto nepřidělovala. Když paní Valachová tvrdí, že za ní byla dotační politika naprosto transparentní, tak proč nemohl ČOV dostat prostředky z řádně vypsaného programu? Přece nemůže existovat dvojí metr v rámci přidělování státních dotací," řekl dnes ČTK místopředseda ČUS Marek Hájek. ČUS a jeho vedení jsou obviněnými v kauze údajného ovlivňování sportovních dotací.

Valachová ale trvá na tom, že její postup byl správný. Připomněla, že ho loni podpořila Národní rada pro sport a dokument projednala i vláda. ČOV totiž tentokrát nedostal prostředky z programu I na podporu reprezentace, ze kterého ho úředníci vyřadili. Vyplácení peněz pro střešní sportovní organizace pak Valachová zastavila poté, co na ministerstvu školství zasahovala policie kvůli podezření na ovlivňování dotací a tehdejší náměstkyně pro sport Simona Kratochvílová skončila ve vazbě.

Valachová o mimořádné dotaci olympionikům rozhodla krátce předtím, než podala demisi. "Hrozilo, že příprava olympioniků neproběhne tak, jak má, a bude ohrožena naše účast na olympiádě. Udělala bych to znovu. Mám absolutní jistotu, že tento postup byl správný," prohlásila dnes. Po jejím odchodu dotaci definitivně schvaloval její nástupce Stanislav Štech.

Kejval Valachovou podpořil

Předseda ČOV Jiří Kejval Valachovou podpořil. "Pokud bychom v roce 2017 tu částku mimo program I nedostali, český tým by na zimní olympijské hry do korejského Pchjongčchangu nejspíš ani neodjel. Každopádně bychom měli obrovské problémy," uvedl v dnešním vyjádření pro ČTK.

Olympijský výbor poukázal na to, že letos už obdobnou částku dostal znovu z programu I. "Suma v roce 2017 tedy nebyla nad rámec dlouhodobých každoročních dotací, jednalo se pouze o chybný úřednický proces," napsal.

Valachová připomněla, že její postup loni podpořila Národní rada pro sport a dokument projednala i vláda. "Jak se může zaštiťovat usnesením jí sestaveného poradního orgánu Národní rady pro sport při legislativním procesu? Zákon o podpoře sportu přece jasně říká, že jakékoli financování sportu má probíhat na základě vyhlašovaných programů pro daný kalendářní rok," reagoval na to Marek Hájek, místopředseda České unie sportu, která dotaci dlouhodobě kritizuje.

Národní rada podle něj tehdy hovořila o zajištění financování přípravy sportovců na olympiádu z programu I. V usnesení z 12. května 2017, které dnes Valachová poskytla novinářům, je doslova uvedeno: "(Národní rada) doporučuje ministryni zajistit plynulost mimořádné olympijské přípravy sportovců." O ČOV se usnesení výslovně nezmiňuje.

Valachová: Jsou to speciální peníze na olympiádu

V době schvalování této mimořádné dotace už byly vyplaceny svazům zhruba dvě miliardy korun na přípravu reprezentantů včetně olympioniků. Valachová ale připomněla, že příprava českých olympijských nadějí je podporována intenzivněji. "Pokračuje speciální podpora skrze Český olympijský výbor. Jsou to speciální peníze na olympiádu," poznamenala.

Český olympijský výbor jako jediný ze sportovních svazů a organizací obdržel mimořádnou dotaci, i když se po pozastavení dotací většina svazů ocitla ve finanční tísni. U olympioniků ale byla podle Valachové situace nejkritičtější. "Tehdy jsem jako ministryně velmi přemýšlela nad tím, do jaké míry mohu využít principu mimořádných dotací. Myslím, že jsem se rozhodla správné. Hrozilo nebezpečí z prodlení, olympiádu neposunete."

V kauze ovlivňování sportovních dotací Valachová nadále figuruje jako svědek. Mimořádnou dotaci pro ČOV se ale policie na základě trestního oznámení zabývá. "Policie to prověřuje a také jsem se k tomu vyjadřovala. Je to normální policejní postup," doplnila Valachová. Útoky na svou osobu považuje za taktiku obviněných, která má zpochybnit její důvěryhodnost v roli svědka.

ČUS a jeho vedení jsou obviněnými v kauze údajného ovlivňování sportovních dotací. Trestní oznámení ale nepodal nikdo z obviněných. "Podaly ho jiné subjekty sdružené v ČUS, které jsou samostatnou právnickou osobou a nejsou obviněné. Učinily tak z důvodu rozhořčení. Desítky milionů korun šly mimo jakékoli dotační programy do ČOV v době, kdy sportovní svazy, kluby a tělovýchovné jednoty neměly peníze," dodal Hájek.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní