Loprais vybojoval na Dakaru první etapový triumf a stáhl náskok vedoucího De Rooye

ANTOFAGASTA

V osmé etapě Rallye Dakar vybojoval Aleš Loprais s tatrou první letošní triumf. V celkovém pořadí je dál druhý za Nizozemcem Gerardem Rooyem, kterého v pondělí porazil o minutu a 31 sekund. V průběžné klasifikaci na něj ztrácí 15 minut a 39 sekund. Na třetího Nizozemce Hanse Staceyho má Loprais náskok už přes 32 minut.

Aleš Loprais s kamiónem Tatra na trati Rallye Dakar.

Český jezdec byl nejrychlejší na 477 kilometrů dlouhém měřeném úseku, který závodníci absolvovali v Chile na trati mezi Copiapem a Antofagastou. Na stupně vítězů se Loprais prosadil podruhé za sebou, v neděli obsadil druhé místo.

Osmá etapa přinesla změnu pořadí v čele soutěže motocyklů, kam se dostal loňský vítěz Dakaru Marc Coma. Španělský jezdec si připsal čtvrtý dílčí triumf a vystřídal v roli lídra Francouze Cyrila Desprése, jenž uvízl v bahně a ztratil tím deset minut. Després dojel šestý, na průběžné druhé pozici ztrácí na Comu 1:26 minuty.

"Já měl štěstí, že jsem v bahně moc neztratil. Když jsem viděl, že se odstup mezi námi zvětšuje, tak jsem za to vzal," uvedl Coma.

V kategorii automobilů udržel vedení Francouz Stéphane Peterhansel, který dojel čtvrtý o 5:38 za Španělem Nanim Romou. Celkově je devítinásobný vítěz Dakaru první o 7:36 před Američanem Robbym Gordonem.