Živě

MS bude mít i cross country rallye, součástí bude také Dakar

18. června 2021 10:04 - Paříž

Seriály automobil uraových mistrovství světa se od příští sezony rozšíří i o disciplínu cross country rallye. Mezinárodní automobilová federace (FIA) oznámila vznik nového šampionátu, jehož první dílem bude slavná Rallye Dakar. Promotérem seriálu bude v příštích pěti letech francouzská společnost A.S.O, která stojí za Dakarem.

Sport.cz

"V době, kdy cross country prochází zásadní transformací, je vytvoření mistrovství světa FIA vynikající zprávou pro rozvoj naší disciplíny," uvedl generální ředitel A.S.O. Yann Le Moënner. Nový šampionát by měl být maximálně pětidílný a jeho součástí mají být i Andaluská rallye nebo Marocká rallye. Kalendář však FIA ještě nezveřejnila.

"Seriál bude postupně přecházet na alternativní pohony a FIA bude upravovat kategorie a specifické klasifikace pro nové technologie," dodal Moënner. Již dříve pořadatelé oznámili, že už v roce 2022 by součástí Dakaru měla být kategorie pro elektromobily. V budoucnu by soutěž měla být vypsaná pro speciály s alternativními pohonnými jednotkami.

Mistrovství světa v cross country rallye bude sedmým světovým šampionátem pod hlavičkou mezinárodní federace. Doplní seriál F1, rallye, okruhové vytrvalostní závody, rallyekros, motokáry a formuli E.

Dakar pojede česká zpěvačka. Napíše o dobrodružství na rallye song?

ČTK

Časová osa: Rallye Dakar 2021

Filtr článků - Rallye


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.