Živě

Coe podporuje právo sportovců na politická vyjádření během OH

8. října 2020 10:50 - Tokio

Šéf Světové atletiky Sebastian Coe se domnívá, že sportovci mají mít právo vyjádřit své politické názory i během olympijských her. V současnosti by tím však porušovali pravidlo 50 olympijské charty, jež tyto projevy během oficiálních příležitostí na hrách zakazuje.

 

Jan Kucharčík

Bývalý vynikající běžec Coe podpořil právo sportovců během dnešní prohlídky Národního stadionu v Tokiu, kde by měly po ročním odkladu v červenci příštího roku začít olympijské hry.

"Mám na to naprosto jednoznačný názor. Sportovci jsou součástí světa a chtějí reagovat na svět, v němž žijí. Pro mě je to naprosto v pořádku. Pokud bude chtít sportovec na stupních vítězů pokleknout, má mou podporu," zmínil Coe typické gesto, jež vzniklo v USA v rámci protestů proti policejnímu násilí a sociální nespravedlnosti.

Hlasy volající po úpravě pravidla 50 zesílily v souvislosti s hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží), jež rezonuje i ve světě sportu a mělo ohlasy v různých soutěžích a šampionátech. Mezinárodní olympijský výbor začátkem tohoto roku uvedl, že se sportovci na téma úpravy pravidla zahájí dialog.

ČTK

Časová osa: Olympijské hry

Filtr článků - Olympiáda


MS v hokeji 2021

84. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.