Živě

Strašák covidu opět sáhl do české výpravy! Nováček přijde o olympiádu, známé je i další jméno

21. července 2021 12:56 - Tokio
(Aktualizováno: 21. července 2021 18:32)

Špatným zprávám z olympijského Tokia z pohledu českých barev není konec. Čtvrtý den po sobě hlásí olympijská výprava nakaženého člena. Důsledky jsou tentokrát ze sportovního hlediska fatální, stolní tenista Pavel Širuček musel odstoupit ze svého premiérového olympijského turnaje.

 

ping-pong.cz

Z ideálního dopravního spojení z Prahy do Tokia se stala pro sportovce noční můra. Po přistání „covidového speciálu" měl pozitivní test Vlastimil Voráček, lékař nominovaný Českým tenisovým svazem, který nebyl očkovaný. Druhý den měl pozitivní test plážový volejbalista Ondřej Perušič, který přitom očkování podstoupil. Po něm se nepříjemnou zprávu dozvěděl beachvolejbalový kouč Simon Nausch a nyní i Širuček jako druhý ze sportovců.

Zatímco Perušič může živit naději, že do turnaje s parťákem Davidem Schweinerem nastoupí po uplynutí desetidenní izolace maximálně s jedním skrečovaným zápasem ve skupině, Širuček už byl při losu olympijského turnaje označen písmeny DNS značícími, že nebude moct startovat. Stolní tenisté svůj turnaj rozehrají už v sobotu, den po slavnostním zahájení.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Sportcz (@sport.cz_ig)

„Celá situace nás nesmírně mrzí. Moc jsem se obával toho, že dojde i ke sportovním tragédiím," neskrývá sportovní ředitel výpravy Martin Doktor. „Jenže šíření viru nikdo z nás nedokáže úplně ovlivnit, ať se chrání sebelíp. Musím říct, že obdivuji, s jakým postojem se k téhle situaci postavil jak Pavel, tak před ním i Ondra Perušič a Simon Nausch," uvedl Doktor.

Češi hlásí z Tokia další problém: třetí případ nákazy koronavirem

Počet pozitivních sportovců v české výpravě nemusí být konečný. Po potvrzení případu zamířilo ve středu na přetestování PCR několik dalších sportovců, kteří byli označeni jako blízké kontakty, včetně plážových volejbalistek Markéty Nausch Slukové a Barbory Hermannové.

„Zatím čekáme na výsledky PCR testů, od toho se zásadně odvíjí, co s námi bude a jestli nás pustí na trénink. Případy přibývají, situace není ideální. Snažíme se udržovat v kondici, házely jsme si na šířku apartmánu medicinbalem, ale na písku jsme tu byly jen jednou, jinak nemůžeme z pokoje, což není adekvátní příprava," posteskla si Nausch Sluková.

Beachvolejbalistky Markéta Nausch Sluková (vlevo) a Barbora Hermannová před odletem na olympijské hry do Tokia.

Vlastimil Vacek, Právo

Souběžně probíhá i pravidelné každodenní antigenní testování. „V tuto chvíli víme, že další dva sportovce čeká potvrzující PCR test," přiznal Doktor.

Celkem organizační výbor hlásil za poslední den osm nových případů pozitivního testu na covid spojených s olympiádou, jsou mezi nimi nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová a taekwondistka Fernanda Aguirreová z Chile. V izolaci je rovněž americký plážový volejbalista Taylor Crabb.

Skateboardistka, střelkyně či plavec přijdou kvůli covidu o start na OH

Další případy přibývají zatím neoficiálně. A tak ředitel organizačního výboru Toširó Muto dokonce nevyvrátil, že by mohly hry být na poslední chvíli zrušeny.

Olympijské hry Tokio 2021

Olympijské hry 2021 s označením Tokio 2020 probíhají od 23. července do 8. srpna 2021. Letní olympiáda se koná bez diváků a v akci je 115 českých sportovců. Na olympiádě v Riu 2016 získali Češi deset medailí (jedno zlato, dvě stříbra a sedm bronzů).

„Nemůžeme předpovídat, jak se bude koronavirová situace vyvíjet. Takže budeme pokračovat v diskusích, pokud by případů skokově přibývalo," řekl. S prohlášením, že takový scénář je vyloučen, hned přispěchal předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach.

Michal Osoba, Tokio, Sport.cz, Právo

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..