Živě

Tokijská prokletí: válka, potom virus

23. července 2021 09:19 - Tokio

Už potřetí dostalo Tokio důvěru přivítat nejlepší sportovce světa, jen jednou se ale povedlo uspořádat hry podle plánu. A i letos má stejně jako v roce 1964 olympiáda symbolizovat návrat do normálního života, byť to i podle dění v posledních dnech bude úkol nelehký a velká část Japonců není pořádání her nakloněna.

 

Český olympijský výbor

Už rok 1940 měl být tím, kde se olympiáda bude poprvé konat na východní polokouli. Jenže souběžně s přípravami her probíhalo zbrojení, které vyústilo ve 2. čínsko-japonskou válku.

Ještě pár měsíců pořadatelé ujišťovali, že konání her i tak nic nezbrání, než v červenci roku 1938 poradce císaře Hirohita Koiči Kido oznámil, že se Japonci olympiády vzdávají. „Až opět zavládne na dálném východě mír, můžeme sportovce pozvat do Tokia a ukázat světu pravý japonský duch," prohlásil. Hry, jejichž pořadatelství převzaly Helsinky, se po vypuknutí II. světové války stejně nekonaly, Japonci na olympiádu čekali dalších 24 let.

První, nejdůležitější, přitom neznámý. Jak Češi poznávají Írán

I když v roce 1964 mohl největší konflikt v dějinách lidstva působit jen jako dávná vzpomínka, japonská ekonomika se z něj stále ztěžka vzpamatovávala. A prostřednictvím Her 18. olympiády chtěla poničená Země vycházejícího slunce ukázat svým obyvatelům i světu, že se z válečných hrůz už oklepala. Však olympijský oheň zažehnul Jošinori Sakai, mladík narozený 6. srpna 1945 v Hirošimě, v den, kdy byla na město shozena ničivá atomová bomba.

Úspěch her

A pro Japonsko skončily říjnové hry velký úspěchem. Organizačním i sportovním. Krátce před zahájením byl zprovozněn superrychlý vlak Šinkansen spojující Tokio s Ósakou, firma Seiko představila inovativní technologie měření výkonů napříč sporty. A domácí olympionici získali i díky premiérovému zařazení juda a volejbalu do programu her šestnáct zlatých.

Po ZOH v Sapporu a Naganu získalo Tokio na druhý pokus hry pro rok 2020. Jenže pak se světem začala šířit nepoznaná hrozba – koronavirus. Sport se zastavil a přes vytrvalé odmítání byl Mezinárodní olympijský výbor vloni 24. března nucen kapitulovat a hry pod logem Tokio 2020 o rok odložil. Za cenu nárustu nákladů o čtvrtinu i boje s negativním veřejným míněním.

Českého basketbalistu na letišti přešel smích. Po čtyřech hodinách odpustil zdržení i pivotům

„Olympiáda bude důkazem, že lidstvo virus porazilo," prorokuje japonský premiér Jošihide Suga před startem her, které proběhnou za bezprecedentních epidemiologických opatření.

Olympijské hry Tokio 2021

Olympijské hry 2021 s označením Tokio 2020 probíhají od 23. července do 8. srpna 2021. Letní olympiáda se koná bez diváků a v akci je 115 českých sportovců. Na olympiádě v Riu 2016 získali Češi deset medailí (jedno zlato, dvě stříbra a sedm bronzů).

Michal Osoba (Tokio), Sport.cz, Právo

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..