Živě

Sportovci bez hvězdných manýrů. Medailovou olympijskou jistotou pro Česko jsou střelci a vodní slalomáři

29. července 2021 15:02

Dvě trvalé jistoty má Česko prakticky na každých olympijských hrách. Střelci i vodní slalomáři jsou i přes nízkou členskou základnu v zemi pravidelnými dodavateli medailí na konto reprezentační výpravy.

 

Ann Wang, Reuters

Potvrdilo se to už i v Tokiu, přitom hlavní trumf na divoké vodě Jiří Prskavec se představí ještě v pátek a své závěrečné vystoupení na střelnici mají před sebou ještě puškaři.

„Jde v obou případech o sportovní odvětví, které mají u nás tradici, skvěle pracují s talenty a nemají žádné hvězdné manýry. Často pracují ve skromných podmínkách, ale s obrovským elánem a zapálením, což nese výsledky. Navíc velmi dobře využívají bývalé úspěšné sportovce jako trenéry," říká šéf české olympijské mise Martin Doktor.

Historický triumf v Tokiu! Češi rozdrtili zbytek světa. Lipták vystřílel zlato, Kostelecký stříbro

Při pohledu do historie zjistíme, že střelci se už od OH 1988 v Soulu vraceli bez cenného kovu jen minule z Ria, což byla skutečně výjimka potvrzující pravidlo. Vodní slalom od svého zařazení do olympijského programu v Barceloně 1992 vozí medaile s neúprosnou pravidelností.

Navíc v obou sportech to není o jednotlivcích, jako jsou třeba rychlobruslařské medaile Sáblíkové, ale na sbírce cenných kovů se podílí pestrý počet závodníků, ať už jde o střelbu nebo divokou vodu.

V Pekingu měla tato odvětví čtyři ze sedmi českých medailí, v Sydney šlo na jejich konto polovina z celkově osmi cenných kovů a jasná dominance v úspěšnosti je patrná i letos v Tokiu. Na povedené Rio navazuje i tenis, který k zisku tří medailí z minulých OH přidá i letos s jistotou další.

Zleva zlatý Jiří Lipták a stříbrný David Kostelecký

Ondřej Deml, ČTK

Nicméně historicky už vodní slalomáři i sportovní střelba dýchají na záda atletům, kteří v historii samostatného Česka vybojovali 13 medailí z OH a v Tokiu jejich soutěže začínají už v pátek. Za hlavní trumfy reprezentace letos platí koulař Staněk a oštěpaři.

Medaile z olympijských her     
Celkově Československo/Česko dějiště střelba (pořadí, jméno) vodní slalom (pořadí, jméno)
4-3-4 Atlanta 1996 3. Januš 1. Hilgertová
2. Pollert
2.Šimek/Roman

2-3-3 Sydney 2000 2. Málek
3. Tenk
1. Hilgertová
3. Jiras/Máder

1-3-5 Atény 2004 2. Hyková
3. Emmons
 3.Štěpánek/Volf
3-3-1 Peking 2008  1.Kostelecký
1. Emmons
2. Emmons
 2.Štěpánek/Volf
4-3-4 Londýn 2012  3. Sýkorová  2. Hradílek
1-2-7 Rio de Janeiro 2016  nikdo  3. Prskavec
  Tokio 2021  1. Lipták
2.Kostelecký
 2. Rohan
Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..