Hlavní obsah

Historický triumf v Tokiu! Češi rozdrtili zbytek světa. Lipták vystřílel zlato, Kostelecký stříbro

29. 7. 2021 6:26Aktualizováno 29. 7. 2021 9:23

V historický český úspěch se proměnilo finále olympijského trapu v Tokiu. Jiří Lipták vybojoval v dramatickém rozstřelu zlato, jeho krajan David Kostelecký slaví stříbro. Třetí místo obsadil Brit Matthew Coward Holley.

Foto: Ann Wang, Reuters

Čeští medailisté David Kostelecký (vlevo) a Jiří LiptákFoto: Ann Wang, Reuters

Článek
Fotogalerie

Oba čeští střelci postupně vyřadili ve finále všechny čtyři soupeře a po 50 střelách a 43 trefách svedli rozhodující souboj v rozstřelu. V něm si nakonec vedl lépe devětatřicetiletý Lipták, jenž svého o sedm let staršího kolegu porazil díky zásahu na sedmé ráně. Tu Kostelecký minul a mohl svému krajanovi jen pogratulovat.

Brněnští rodáci dosáhli v Tokiu historického úspěchu pro českou střelbu. Naposledy byli dva Češi ve finále olympijského trapu v roce 1992 v Barceloně, kde získal medaili jen vítězný Petr Hrdlička.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Zleva stříbrný David Kostelecký a zlatý Jiří Lipták, oba z ČR.Foto: Ondřej Deml, ČTK

Pod pěti kruhy dosud z českých a čs. sportovců získali zlato a stříbro ve stejné disciplíně na jedněch hrách pouze vzpěrači Jaroslav Skobla s Václavem Pšeničkou v supertěžké váze v roce 1932 v Los Angeles.

Češi mají na letošních hrách již kompletní sadu medailí po stříbru vodního slalomáře Lukáše Rohana a bronzu šermíře Alexandera Choupenitche.

Lipták, který vyhrál kvalifikaci poté, co trefil 124 ze 125 ran, neměl příliš vydařený vstup do finále. Ve větrných podmínkách minul hned první ranou a následně chyboval i při sedmém a osmém pokusu. V tu chvíli měl z finálové šestice nejhorší bilanci ze všech. Naopak David Kostelecký jako jediný naháněl bezchybného Mexičana Jorge Orozca Diaze.

Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Historický český triumf! Zlatý Jiří Lipták (vpravo) a stříbrný David Kostelecký.Foto: Alex Brandon, ČTK/AP

Vicemistr Evropy Lipták však postupně svou střelbu stabilizoval, zatímco ostatní začali míjet. První z elitní šestky vypadl Abdulrahman Faihan z Kuvajtu, po něm následoval Číňan Jü Chaj-čcheng. Z boje o medaile vypadl i Orozco Diaz, jenž sice trefil prvních 19 ran, z posledních šesti však čtyřikrát minul.

V tu chvíli se už s náskokem tří ran držel v čele Kostelecký a Lipták následně předstihl v přímém souboji i Cowarda Holleyho.

Soutěž dospěla k úsměvu obou reprezentantů do českého finále, kde měl Kostelecký na Liptáka náskok dvou ran. V superfinále o deseti terčích však hned na začátku třikrát minul a boj o zlato se následně musel za stavu 43:43 vyřešit rozstřelem. V něm Lipták trefil všech sedm ran, zatímco jeho reprezentační kolega při posledním pokusu minul.

Lipták získal první olympijskou medaili při druhé účasti na hrách. Před devíti lety byl v Londýně osmnáctý.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu:
Sportovní střelba:
Trap:
Muži:
1. Lipták 43+7 v rozstřelu
2. Kostelecký (oba ČR) 43+6
3. Coward Holley (Brit.)
4. Orozco Díaz (Mex.)
5. Jü Chaj-čcheng (Čína), 6. Faihan (Kuv)
Ženy:
1. Rehák Štefečeková (SR) 43
2. Browningová (USA) 42
3. Perilliová (San Mar.)
4. Scanlanová (Austr.)
5. Stancová (It.)
6. Smithová (Austr.)

Reklama

Sdílejte článek