Živě

Češi skončili s 11 medailemi na OH na 18. místě v hodnocení národů

8. srpna 2021 11:26 - Tokio

Česká výprava obsadila s rekordním ziskem 11 medailí, z nichž byly čtyři zlaté, na olympijských hrách 18. místo v pořadí národů. Nejúspěšnější byli v Tokiu sportovci USA, kteří získali 39 zlatých a celkově 113 medailí. Obhajobu prvenství z Ria de Janeiro před Čínou si ale zajistili až díky medailovým ziskům z posledního dne soutěží.

Ondřej Deml, ČTK

Čeští sportovci získali v Japonsku nejvíce cenných kovů v historii samostatné republiky. O zlaté se postarali judista Lukáš Krpálek, kajakář Jiří Prskavec, střelec Jiří Lipták a tenisový pár Kateřina Siniaková, Barbora Krejčíková. Stříbrné medaile přidali střelec David Kostelecký, kanoista Lukáš Rohan, tenistka Markéta Vondroušová a oštěpař Jakub Vadlejch. A bronz mají šermíř Alexander Choupenitch, posádka deblkajaku Josef Dostál a Radek Šlouf a oštěpař Vítězslav Veselý.

Američané se do čela pořadí národů protlačili až díky finálovým úspěchům basketbalistek a volejbalistek v závěrečném dnu. Na kontě mají díky tomu 39 zlatých medailí, o jednu víc než Čína, která má celkem 88 cenných kovů. Oproti Riu si ale Američané pohoršili, před pěti lety v Brazílii nasbírali sportovci USA 46 zlatých a celkem 121 medailí.

Olympiáda pro Čáslavskou! Kejval o covidovém letu i nejúspěšnějších hrách

Třetí skončila v hodnocení národů s rekordní bilancí pořadatelská země. Japonsko na domácí olympiádě vybojovalo 27 zlatých, 14 stříbrných a 17 bronzových medailí. Dosud bylo maximem japonských sportovců 16 zlatých z olympijských her v Aténách v roce 2004. Také celkovou bilancí 58 cenných kovů překonali dosavadní nejúspěšnější vystoupení s 37 medailemi z aténských soutěžích.

Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.