Živě

Směr Tokio. Olympijské hry za čtyři roky spojí inovace a tradice

23. srpna 2016 06:30 - Rio de Janeiro

Sbohem Rio, štafetu letních olympijských her přebírá Tokio. Hlavní město Japonska uspořádá sportovní svátek pod pěti kruhy na přelomu července a srpna 2020 a už dopředu láká celý svět na atraktivní propojení nejnovějších technologií s hlubokými tradicemi a spiritualitou země vycházejícího slunce.

 

Facebook

Přesně v tomto duchu se nesla i prezentace dějiště budoucích her v Japonském domě, který se v Riu otevřel návštěvníkům v extravagantní budově Muzea moderního umění ve čtvrti Barra de Tijuca. Ukázky japonských tradic střídaly expozice technických vychytávek v čele s vozem na vodíkový pohon, který bude oficiálním dopravním prostředkem her.

XXXII. letní olympijské hry 
Místo: Tokio (Japonsko)
Termín: 24.7.-9.8.2020
Počet sportů: 34
Počet sportovců: 10 500
Odhadované náklady: 15 mld. dolarů

„Budou to jedny z nejinovativnějších her v historii spojené s unikátní kulturou Japonska," slibovali zástupci organizačního výboru.

Hry v Tokiu mají být první olympiádou uspořádanou podle nové strategie Mezinárodního olympijského výboru. „Tokio se při organizaci řídí třemi základními pilíři, které jsou v souladu s agendou MOV na rok 2020. Jsou to mládí, udržitelnost a důvěryhodnost," upozornil v Riu šéf organizačního výboru Toširo Muto.

Přibudou nové sporty

Akcent na globálně propojenou mládež se projevil i ve výběru sportů, které v Japonsku rozšíří olympijskou rodinu. „Návrat baseballu a softbalu, příchod karate, skateboardu, sportovního lezení a surfingu propojí hry, nastupující generace i lidi všech věkových kategorií," věří Muto.

Japonci současně neskrývali, že se přijeli do Brazílie inspirovat. „Koncept her byl zajímavou lekcí. Ať už v omezení výdajů, nebo ve využití dočasných zařízení či demontovatelných sportovišť," pochválil Muto organizátory z Ria.

Tokio hostilo letní hry jako vůbec první organizátor z Asie již v roce 1964, kdy megalopoli na ostrově Honšú oslnila mj. třemi zlatými medailemi Věra Čáslavská. Celkem tehdy československá výprava přivezla domů čtrnáct medailí - pět zlatých, šest stříbrných a tři bronzové.

pn (Rio de Janeiro), Sport.cz, Právo

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..