Kipruto v Praze ohrožoval světový rekord na silniční desítce

Osmnáctiletý Keňan Rhonex Kipruto vyhrál Birell Grand Prix v Praze a časem 26:46 zaostal o dvě vteřiny za nejlepším časem historie v silničním běhu na deset kilometrů. Nejrychlejší ženou byla jeho krajanka Caroline Kipkiruiová s výkonem 30:19.

Rhonex Kipruto na archivním snímku.

Čerstvý juniorský mistr světa v běhu na 10 000 metrů Kipruto se stal druhým vytrvalcem v historii, který se na silnici dostal pod hranici 27 minut; ta odolala i slavnému Etiopanovi Hailemu Gebrselassiemu. Od rekordního výkonu dalšího Keňana Leonarda Patricka Komona z Utrechtu v roce 2010 ho dělilo jen pár rychlejších kroků, zvítězil s více než půlminutovým náskokem.

Keňští běžci obsadili v závodu v ulicích české metropole prvních šest míst, vítěz jarního pražského půlmaratónu Benard Kimeli byl třetí za Geoffreyem Koechem. Nejlepším českým vytrvalcem byl devatenáctý Jakub Zemaník v čase 29:30.

Před rokem v Praze padl světový rekord v závodu žen, tehdy ho vyhrála Keňanka Joyciline Jepkosgeiová v čase 29:43. Vítězná Kipkiruiová se tentokrát pod půlhodinovou hranici nedostala, vylepšila si ale osobní rekord a porazila dlouho vedoucí Fancy Chemutaiovou. Z domácích běžkyň byla podle očekávání nejlepší bronzová medailistka z maratónu na srpnovém mistrovství Evropy v Berlíně Eva Vrabcová Nývltová (33:57).