Sprinterský hříšník Gatlin zvažoval sebevraždu

25. srpna 2011 13:38 - TEGU

Ve světle toho, čím si za posledních pět let prošel, je pro amerického sprintera Justina Gatlina nejnovější problém jen úsměvnou prkotinou. Do jihokorejského Tegu, kde bude usilovat o medaili z nejkratšího sprintu, přiletěl s omrzlinami na nohou, které si přivodil kvůli mokrým ponožkám v kryokomoře. Jinak je ale šampionát v Tegu jeho velkým návratem na scénu.

 

DPA/EPA

Devětadvacetiletý olympijský vítěz z Atén byl v roce 2006 pozitivně testován na testosteron, dostal čtyřletý zákaz činnosti, když doživotnímu trestu unikl díky nejasnostem při prvním prohřešku v roce 2001, anulován byl i jeho světový rekord 9,77 s. Gatlin vinu odmítal, přišel s teorií, že zakázaná látka se mu do těla dostala od zhrzeného maséra, s nímž nechtěl prodloužit smlouvu. „Testy prokázaly, že jsem si nepíchal injekce ani nic takového nejedl. Do těla se to dostalo z krému a on byl jediný, kdo se mě dotýkal,“ tvrdil Gatlin.

Od začátku trestu tvrdil, že se vrátí. Teď přiznává, že trest ho uvrhl do depresí a jeho myšlenky se točily kolem sebevraždy. „Dostal jsem se do stavu, že mi bylo všechno jedno. Sám sebe jsem se ptal, komu budu chybět, když teď sjedu ze silnice,“ přiznával v rozhovoru pro Guardian, že se mu hlavou honily možnosti, jak ukončit život. „Neseděl jsem doma s hrstí prášků a neměl nůž na zápěstí. Ale přemýšlel jsem, že bych se dal k armádě a šel do války. Tam bych aspoň zemřel pro něco,“ přiznával.

Z depresí ho dostal až blížící se konec trestu. Rychle se dostal do formy, opět běhá pod deset vteřin. Na americkém šampionátu skončil na stovce druhý, čímž si s přehledem zajistil start v Tegu. Nemá strach ze jmen jako Bolt, Powell nebo Lemaitre. Chce s nimi bojovat o medaili. „Věřím, že do finále postoupím. A oni vědí, že jsem jeden z nejtěžších soupeřů, které kdy měli,“ tvrdí.

Michal Osoba, Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.