Sprinterka Thompsonová-Herahová obhájila zlato, i když se s ní příliš nepočítalo

31. července 2021 17:10

Jamajčanka Elaine Thompsonová-Herahová se stala překvapivou vítězkou dnešního olympijského finále v běhu na 100 metrů. Do Tokia sice přijela obhajovat zlatý double z Ria de Janeiro, ale v jamajském triu byla podle posledních výkonů až třetí vzadu. Od minulých her se totiž vinou zdravotních problémů z medailových pozic vytratila a při národní kvalifikaci v Kingstonu doběhla na obou tratích až třetí.

 

Pool, Reuters

"Byla jsem hodně zraněná. Jsem ráda, že jsem zpátky," radovala se po vítězném finále. Vzpomněla si na nevydařené světové šampionáty. V roce 2017 byla jako velká favoritka v Londýně až pátá, o dva roky později v Dauhá čtvrtá na 100 metrů, ale na dvoustovce se v rozběhu zranila.

V cíli dnes jen šťastně křičela. A ještě víc, když viděla na tabuli čas 10,61, druhý nejlepší výkon v historii. Pět let starý osobní rekord vylepšila o devět setin. "Nemohla jsem vůbec nalézt slova. V posledních letech to se mnou bylo stále nahoru a dolů, ale já pořád věřila," řekl devětadvacetiletá vítězka, jež si ke jménu Thompsonová přidala Herahová podle manžela, který je zároveň jejím trenérem.

Jamajčanky ovládly olympijskou stovku, vyhrála opět Thompsonová-Herahová

Musela odpovídat na otázku, jestli bude chtít za čtyři roky vstoupit do historie jako první žena, která vyhraje olympijskou stovku potřetí, tedy to, co dnes zmařila své krajance Shelly-Ann Fraserové-Pryceové. "Zatím nevím. Nejdříve musím absorbovat tohle vítězství," řekla Thompsonová-Herahová.

Olympijské hry Tokio 2021

Olympijské hry 2021 s označením Tokio 2020 probíhají od 23. července do 8. srpna 2021. Letní olympiáda se koná bez diváků a v akci je 115 českých sportovců. Na olympiádě v Riu 2016 získali Češi deset medailí (jedno zlato, dvě stříbra a sedm bronzů).

ČTK

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.