Další medaile pro Česko! Tyčkařka Svobodová vybojovala na HMS stříbro

Sopoty

Tyčkařka Jiřina Svobodová získala na halovém mistrovství světa v atletice stříbrnou medaili. Česká reprezentantka zdolala v Sopotech laťku ve výšce 470 cm a o druhou příčku se podělila s Ruskou Anželikou Sidorovovou. Ze zlata se radovala Yarisley Silvaová z Kuby.

Tyčkařka Jiřina Svobodová vybojovala na halovém mistrovství světa v atletice stříbro.

Předloňská mistryně Evropy Svobodová překonala 470 cm na druhý pokus. Stejný výkon stačil i na zlato, ale bylo potřeba uspět napoprvé, což dokázala jen Silvaová, bronzová žena z loňského MS v Moskvě a stříbrná olympionička z Londýna.

Česká tyčkařka neuspěla až na pokusech o halový český rekord 475 cm a pak musela čekat, zda ji další dvě soupeřky nepředstihnou. Brazilka Fabiana Murerová, mistryně světa z roku 2011 a halová světová šampiónka z roku 2010, neuspěla a se Svobodovou prohrála na pokusy. Shodila i olympijská vítězka Jennifer Suhrová z USA, jež soutěž protaktizovala a s jediným zdařeným pokusem na 465 skončila pátá.

Pro český skok o tyči vybojovala Svobodová v Polsku druhou medaili po sobotním bronzu Jana Kudličky a zkompletovala sbírku celé výpravy, jejímž hrdinou byl šampión ze čtyřstovky Pavel Maslák.

Masná doběhla na osmistovce šestá

Na cenný kov naopak nedosáhla Lenka Masná. Ve finále závodu na 800 metrů obsadila šesté místo. Masná ještě v cíli předposledního kola atakovala medailové pozice, v závěru ale tempo neudržela a doběhla poslední v čase 2:02,46. Titul získala Američanka Chanelle Priceová v nejlepším letošním světovém čase 2:00,09, pod 2:01 se dostaly už jen stříbrná Angelika Cichocká z Polska a Běloruska Marina Arzamasovová.

Ve finále mužské trojky podlehl veterán Bernard Lagat z USA o osmnáct let mladšímu Keňanovi Calebu Ndikuovi. Ziskem stříbra se stal ve věku 39 let a 87 dnů nejstarším mužským medailistou v historii HMS.

Favorizovaný ruský výškař Ivan Uchov, který na konci února v Praze vyrovnal výkonem 242 cm halový evropský rekord, zlato nezískal. Na pokusy prohrál s Mutazem Baršimem z Kataru, oba zdolali 238 cm.

Americká čtvrtkařská štafeta se na závěr programu MS postarala o jediný světový rekord na šampionátu. Kyle Clemons, David Verburg, Kind Butler a Calvin Smith zvítězili v čase 3:02,13 a byli o sedm desetin sekundy rychlejší než tým jejich krajanů v roce 1999 v Maebaši.