Živě

Německo zvažuje anulování atletických rekordů kvůli dopingu

31. ledna 2006 15:01 - BERLÍN

Německý atletický svaz zvažuje možnost, že anuluje národní rekordy. Funkcionáři se tomu dosud bránili, nyní se ale rozhodli nechat přezkoumat zvláštní komisí dopingovou minulost všech držitelů rekordních výkonů.

 

Archiv

"Je zcela možné, že na konci tohoto procesu dojde k anulování všech rekordů. Nebyla by to ale jen právní otázka, ale především sportovní rozhodnutí," řekl předseda německého atletického svazu Clemens Prokop internetovému serveru Netzeitung.

Svaz vytvořil pětičlennou komisi už v říjnu 2005 poté, co bývalá výškařka a dálkařka Ines Geipelová požádala o vyškrtnutí svého jména z rekordních tabulek. Atletka, jež v 80. letech závodila pod dívčím jménem Schmidtová, jako důvod uvedla systematické dopování v bývalé NDR.

Německo chtělo radikální řez už v roce 1999

Při nadcházejících kontrolách ale budou prověřeny všechny rekordy bez ohledu na to, zda je vytvořili sportovci v bývalém východním nebo západním Německu.

Podobné radikální vyřešení dopingové minulosti v celosvětovém měřítku chtěl německý svaz prosadit už v roce 1999 na kongresu mezinárodní atletické federace IAAF. Podle tehdejšího návrhu měly být výkony dosažené do 31. prosince 1999 označeny jako rekordy století, od 1. ledna 2000 by se maxima počítala znovu od nuly. Mezi členskými svazy IAAF ale návrh nezískal potřebnou většinovou podporu.

ČTK

Časová osa: Atletika

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.