Rubriky:

Atletika

Za mě dobrý, hlásí šéftrenér Dvořák po Amsterdamu. Ale v Riu přijde kotrmelec

11. července 2016 20:04 - Amsterdam

Po šesti letech bez zlata z mistrovství Evropy, v medailovém pořadí až dvacáté místo. Nebo také nejúspěšnější evropský šampionát v české historii, co se týče bodů za umístění v elitní osmičce, a třináctá příčka mezi zeměmi. Jsou dvě optiky, jakými nahlížet na vystoupení českých atletů na mistrovství Evropy v Amsterdamu.

 

Jan Kucharčík

„Za mě dobrý,“ stručně zhodnotil své ovečky šéftrenér Tomáš Dvořák. Evropský šampionát se teprve podruhé konal v olympijském roce a ani ne tak na konkurenci jako spíše na výkonech v některých disciplínách bylo znát, že vrchol sezóny přijde až o pět týdnů později.

Úspěchy v kvalifikacích

Česká výprava byla početně rekordní, z 52 atletů se splněnými kritérii se jich pět pro zranění omluvilo. „Potěšilo mě, kolik se jich sem probojovalo, i relativní úspěšnost v rozbězích a kvalifikacích,“ pochválil Dvořák.

Nejlepší české výsledky na ME  
stříbro Pavel Maslák (400 m)
stříbro Jan Kudlička (tyč)
stříbro Vítězslav Veselý (oštěp)
stříbro Adam Helcelet (desetiboj)
4. místo Radek Juška (dálka)
4. místo štafeta mužů 4x400 m
5. místo Barbora Špotáková (oštěp)
6. místo Kateřina Cachová (sedmiboj)

Čtyři atleti dosáhli na stříbro, byť u čtvrtkaře Masláka, oštěpaře Veselého i tyčkaře Kudličky se medailová radost mírně mísila s touhou dosáhnout ještě o stupínek výše. Desetibojař Helcelet naopak při cestě za první seniorskou medailí vytěžil po nepříliš vydařené první půlce závodu z druhého dne maximum.

Finále nesedlo po zranění se vracející obhájkyni oštěpařského zlata Barboře Špotákové, možnost bojovat o medaili vzala mílaři Jakubu Holušovi přílišná horlivost i přísný verdikt rozhodčích v rozběhu. „To mě štve, protože ten by finále vyhrál,“ byl přesvědčen Dvořák.

Ukáže se v Riu

Jenže na amsterdamské úspěchy i zklamání může dát dokonale zapomenout olympijské Rio. A v Brazílii bude v řadě disciplín rozložení sil zcela odlišné. „Tam přijde samozřejmě velký kotrmelec,“ ví Dvořák.

„V technických disciplínách je v Evropě konkurence daleko větší než v bězích. Větší šanci budou mít i ti, kteří tu neproklouzli jako Kuba Vadlejch nebo Katka Šafránková. A hlavně jsem zvědav, jak se z trablů dostanou marodi,“ říká šéftrenér na adresu v Amsterdamu absentujících překážkářů Zuzany Hejnové, Denisy Rosolové a Petra Svobody, koulaře Tomáše Staňka či sedmibojařky Elišky Klučinové.

Ještě mají naději na pozvánku
Na počtu pětadvaceti se zatím zastavil počet atletů, kteří si vybojovali účast na olympijských hrách v Riu. Poslední příležitost ke splnění limitu při evropském šampionátu v Amsterdamu nikdo nevyužil, přesto ještě šance na rozšíření výpravy existuje. Mezinárodní federace IAAF totiž bude dobírat atlety v disciplínách, kde nesplnil kritéria dostatečný počet závodníků. A několik Čechů může případnou pozvánku netrpělivě vyhlížet. Velmi dobrou pozici mají kladivář Lukáš Melich a mílař Filip Sasínek. „U něj myslím, že je to hotová věc,“ věří šéftrenér Tomáš Dvořák. „A visí tam i Eliška Staňková v disku, ale záleží, jestli některé federace budou počítat jen letošní výkony, nebo celé nominační období,“ doplňuje Dvořák.
Michal Osoba (Amsterdam), Právo

Časová osa: Atletika

Filtr článků - Atletika


Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.