Holuša splnil v Toruni limit na halové MS, rekord mu těsně odolal

Toruň

Jakub Holuša doběhl na halovém atletickém mítinku IAAF v Toruni třetí v závodu na 1500 metrů. Časem 3:37,91 splnil limit pro start na březnovém halovém mistrovství světa a jen o 23 setin sekundy zaostal za svým českým rekordem z roku 2015. Koulař Tomáš Staněk poprvé v sezoně prohrál, výkonem 21,83 metru skončil druhý. Na druhém místě doběhl také Pavel Maslák na čtyřstovce.

Běžec Jakub Holuša na archivním snímku.

Pátý muž patnáctistovky Filip Sasínek zaostal za limitem 3:39,50 o 48 setin, Jan Friš doběhl na osmém místě. Zvítězil Etiopan Taresa Tolosa, který Holušu porazil o půl vteřiny, druhý byl domácí běžec Marcin Lewandowski. "Neskutečná hala, super diváci, rychlý povrch. Povedlo se a jsem maximálně spokojený," uvedl Holuša na facebooku Top Athletics.

Koulař Staněk v halové sezoně poprvé prohrál. V Toruni mu k vítězství nestačil ani výkon 21,83 metru, domácí Konrad Bukowiecki se po vrhu dlouhém rovných 22 metrů radoval z nového polského rekordu. Za Staňkem je letošní světovou dvojkou, další soupeři už mají více než půlmetrový odstup.

Český koulař si už před začátkem soutěže zajistil prvenství ve Světové halové tour, neboť jeho jediný možný konkurent Stipe Žunič z Chorvatska se z toruňského mítinku odhlásil. Staněk vyhrál kouli v Ostravě, Madridu i Düsseldorfu, kde vylepšil český rekord na 22,17 metru.

Jen tam zaznamenal lepší výkon než v Toruni, přesto nebyl spokojený. "Dneska jsem se cítil trošku unavený a bylo to vidět, nedostal jsem se vůbec pod kouli. Konradovi to hodně ulítlo, ale já jsem rád, že jsem vyhrál tour. A ta vyrovnanost, ta bude klíčová pro další závody," připomněl Staněk.

Maslák doběhl do cíle čtyřstovky v čase 46,17, vítězný Slovinec Luka Janežič byl o 14 setin rychlejší. "Běželo se mi docela dobře, ale forma ještě není, ta teprv přijde," konstatoval český čtvrtkař. Šestatřicátý závod za sebou ovládla ruská výškařka Maria Lasickeneová, tentokrát překonala rovné dva metry. Šedesátku vyhrál Ján Volko v novém slovenském rekordu 6,57 sekundy.