Svoboda se do finále překážkářů na halovém MS nedostal, štafeta doběhla pátá

Birmingham

Překážkář Petr Svoboda do finále na halovém mistrovství světa v Birminghamu nepostoupil. V třetím semifinálovém běhu skončil čtvrtý časem 7,64 sekundy a celkově obsadil jedenácté místo. Štafeta českých čtvrtkařů skončila pátá. Michal Desenský, Patrik Šorm, Filip Šnejdr a trojnásobný světový šampión z individuálního závodu na 400 metrů Pavel Maslák porazili ve finále jen domácí Brity. Z vítězství se radovali senzačně Poláci ve světovém rekordu 3:01,77 minuty.

Titul ve štafetě na 4x400 metrů ozdobilo polské kvarteto Karol Zalewski, Rafal Omelko, Lukasz Krawczuk a Jakub Krzewina světovým halovým rekordem.

Za titulem mířili od prvního úseku Američané, kteří ovládli štafetu na předchozích šesti světových šampionátech, ale finišman Vernon Norwood v cílové rovince neodolal náporu Jakuba Krzewiny. Polští běžci připravili Američany i o světový rekord, jejich čtyři roky starý zápis ze Sopot překonali o 36 setin sekundy. Češi byli dlouho poslední, na pátou příčku je vytáhl Maslák, který proběhl cílem o 21 setin před britským finišmanem Leem Thompsonem.

Svoboda se proti sobotnímu rozběhu, v němž dosáhl času 7,68, cítil lépe. Po zdravotních problémech však není zdaleka v takové formě jako v úvodu sezóny, kdy se blýskl v Jablonci výkonem 7,51. "Včerejší rozběh mi pomohl, ale strašně jsem to rval. Po nemoci mi chybí lehkost," řekl čtvrtý nejlepší překážkář z halového MS v roce 2010 a halový evropský šampión z roku 2011.

Běh na 60 metrů překážek vyhrál domácí Andrew Pozzi, který slavil zlato i před rokem na evropském halovém šampionátu v Bělehradě. Ve finále zopakoval svůj nejlepší letošní čas 7,46 sekundy z odpoledního semifinále. Za Pozzim zaostal v boji o titul o jedinou setinu Američan Jarret Eaton. Do finále kvůli diskvalifikaci za předčasný start nezasáhl Kypřan Milan Trajkovič, jenž se v semifinále blýskl druhým nejlepším časem a národním rekordem 7,51.

Pozzi se postaral o druhé zlato pro britský tým a rozjásal své krajany v hale včetně Colina Jacksona, který vyhrál stejnou disciplínu v roce 1999 v Maebaši. Už třetí titul halového mistra světa získal francouzský tyčkař Renaud Lavillenie. Předloňské zlato z Portlandu obhájil výkonem 590 centimetrů. Víckrát dokázal ve skoku o tyči šampionát vyhrát jen legendární Sergej Bubka, který má čtyři zlaté medaile.

Po dvou evropských titulech v hale se srbská dálkařka Ivana Španovičová dočkala i světového zlata, které získala v letošním světovém maximu 696 cm. Zkompletovala svou sbírku medailí z halových MS po bronzu ze Sopot a stříbru z Portlandu, kde nestačila na Američanku Brittney Reeseovou, které dnes porážku vrátila. Reeseová sice ve čtvrté sérii vyrovnala výkon Španovičové z úvodu soutěže 689 cm a díky lepšímu druhému pokusu vedla, srbská atletka však vzápětí předvedla vítězný skok.

Nejdelším běhům vládli Etiopané, kteří navázali na double krajanky Genzebe Dibabaové. Nejpomalejší závod na 3000 metrů v historii světových šampionátů v hale vyhrál Yomif Kejelcha, který obhájil titul z Portlandu v čase 8:14,41.

Jako taktickou bitvu pojali běžci také patnáctistovku, kterou po rychlém závěru ovládl osmnáctiletý Samuel Tefera za 3:58,19. Vicemistra světa z roku 2016 Jakuba Holušu, který neuspěl v sobotním rozběhu, vystřídal na stříbrném stupínku jeho tréninkový partner Polák Marcin Lewandowski.

Na ženské osmistovce se povedlo obhájit zlatou medaili Francine Niyonsabaové z Burundi, která zvítězila v nejlepším čase sezóny 1:58,31.